Proč AS Řím používá FMS

15.02.2017

 

Dr. Daniele Barbieri (Bsc Hons, Msc, DC), pořadatel našich kurzů v Itálii nedávno vyzpovídal Darcy Normana, certifikovaného v FMS o tom, jak (a proč) využívají FMS v rámci nejvyšší fotbalové ligy. Darcy začínal jako osobní trenér a specialista na kondiční trénink u EXOS (dříve Athletes Performance), join-watches.com načež pracoval s elitním klubem Bayern Mnichov a vyhrál Světový pohár s německým Národním týmem. V současnosti působí jako Ředitel pro Výkonnost v AS Roma, jednom z nejúspěšnějších fotbalových klubů na světě.

Vzhledem k poměrně malému množství hráčů v týmech a jejich obřím platům je udržení zdraví hráčů vždy na prvním místě. Proto je také FMS je široce využívané napříč špičkovými fotbalovými ligami po celém světě, od Serie A až k MLS.

Darcy odvedl skvělou práci při organizovaném a konzistentním začlenění FMS do tréninku jeho klubu. Celé interview se odehrávalo v angličtině a bylo přeloženo Dr. Barbieri do italštiny. Zde jsme pro Vás vybrali dva odstavce, které najdete níže.

(První video)

Proč jste začal používat FMS u AS Řím?

S testováním začínáme na začátku sezóny, načež naše hráče testujeme průběžně i v jejím průběhu. Naše tréninkové plány v sobě taktéž obsahují mnoho korekcí z FMS:

Hlavní důvod, proč používáme FMS je ten, že když sezóna začíná a hráči se vrací k tréninku, můžeme je rovnou zapojit, neboť FMS nám ukáže, jak na tom v daný moment jsou a my jim pak uzpůsobíme program na míru.

Hráče pak dále průběžně testujeme v průběhu celé sezóny, abychom si udrželi přehled o tom, jak se dokáží hýbat a mohli jsme udržet jejich pohybové schopnosti na vysoké úrovni, která jim umožní podávat optimální výkony na hřišti i při silovém tréninku.

Myslíte si, že je FMS užitečný nástroj pro udržení schopnosti hráč hrát dlouhou dobu a do relativně vysokého věku?

Myslím si, že se jedná o velmi důležitý nástroj, neboť umožňuje zdravotnímu personálu a trenérům udržovat společnou komunikaci ohledně toho, co hráči potřebují pro svůj výkon. Navíc FMS vytváří předpoklady pro lepší komunikaci s hráči ohledně toho, proč se hýbou tak jak se hýbou a jak zlepšení jejich pohybových schopností ovlivní jejich výkon.

FMS také nabízí jednoduché nástroje, které mohou hráči využít mimo sezónu, když jsou doma a starají se sami o svůj trénink. Mohou je využít kdekoli, ať už se nachází v domácí posilovně, nebo hotelovém pokoji. Dává jim to určitou míru nezávislosti a kontroly nad jimi samými.

Zde můžete shlédnout tréninkové video z léta 2016, na kterém hráči AS Řím prochází FMS. 

Autor: FMS

Publikováno: 27.1.2016

Odkaz na původní článek: http://functionalmovement.com/articles/Screening/758/why_as_roma_incorporates_the_fms

Přeložil: Roman Kladivo FMS Level 1+2