Čisté fasciální uvolnění vs. Myofasciální uvolnění

27.03.2018

Když pracujeme na myofasciích, obvykle hledáme změny na svalech – trigger pointy, hypertonii, hypotonii a 'uzlíky' obecně. Když se soustředíme konkrétně na fasciální struktury, musíme přesunout naši pozornost směrem k samotným fasciálním tkáním místo fascií vpředených volně do svalů. Vyzkoušejte tento cvik a poznejte ten rozdíl.

Všichni pracujeme se zadní stranou stehen. Pohrajte si trošku s hamstringy stehen svého tréninkového partnera, abyste získali představu o stavu jeho svalů a fascií. Jsem ochotný se vsadit, že ať už je Váš partner kdokoli, najdete v rámci jeho hamstringů příklady většiny svalových problémů. Teď, hamstringy jsou z poměrně velké části kousky šlach, membrán a fascií, takže pochopitelně cítíte jak svaly, tak fascie.

ANATOMY TRAINS - WALKING LINES
6. - 8. dubna 2018
Lektor: James Earls
INFO: http://www.tptherapy.cz/skoleni-ANATOMY-TRAINS-WALKING-LINES

Porovnejte ten 'pocit' s následující technikou:

S klientem ležícím na břiše nahmatejte místo kousek nad koleny, kde jsou dvě mediální šlachy hamstringu několik centimetrů od laterální šlachy bicepsu. Z tohoto místa těsně nad podkolenní jamkou jeďte nahoru směrem k sedací kosti. Jak budete postupovat směrem nahoru, tak se bude mezera mezi mediálním a laterálním hamstringem zužovat dokud úplně nezmizí. Ovšem kde k tomu dojde?

Vyzkoušejte to na několika lidech, abyste dokázali ocenit jejich individuální rozdíly – u některých lidí se laterální a mediální hamstringy spojují mnohem blíže koleni, u některých blíže ke kyčlím. Tyto rozdíly mohou být částečně založeny na genetice, ale o schopnosti hamstringů klouzat jeden po druhém z velké části rozhoduje to, jak je používáme. Čím blíže jsou u sebe a čím níže je onen 'šev', tím menšího rozsahu pohybu jsme schopni mezi naším vnitřním a vnějším hamstringem – který je zapotřebí pro slalomové lyžaře nebo fotbalisty, ovšem není potřebný (nebo často přítomný) u běžců a šampionů v sezení. Obzvláště chronické sezení opravdu dobře sešije vaše hamstringy dohromady.

Umístěte špičky svých prstů mezi mediální a laterální hamstringy kousek od místa, kde se 'údolí' mezi nimi začíná zavírat a zatlačte je mezi ně. Veďte klienta, aby ohnul kolena do úhlu 90° a vytočil špičku nohy co nejvíc dovnitř a poté ven, přičemž se snažil dostat prsty tak daleko do každého směru, jak je to jen možné. Ucítíte, jak se svaly aktivují nejprve v oblasti vašich nehtů a poté v oblasti spodní strany prstů, jak se budou střídavě otáčet spodní poloviny nohy.

Nechte své prsty ponořit hlouběji do onoho prostoru. Snažte se jej postupně otevírat a pronikat hlouběji směrem ke stehenní kosti. Nyní pracujete čistě s fascií a nezáleží na tom, jestli je sval aktivovaný nebo ne – pracujete s přepážkou mezi nimi, rozdělujete Gil Hedleyeho 'chmýří' a snižujete 'denzifikaci' Antonia Stecco – ovšem nemanipulujete s trigger pointy, uzlíky ani ničím jiným co by bylo spojeno se svaly.

Připomínám, že neříkám, že by jedna z forem léčby byla replica watches lepší než druhá – obě, jak myofasciální tak fasciální práce jsou důležité. Pouze vás vyzývám k tomu, abyste ocenili unikátní vlastnosti fasciální tkáně. Obvykle učíme techniky pojmenované po svalech, ovšem jméno svalu je ve skutečnosti pouze 'poštovní směrovací číslo' – sval a všechny fascie, které jsou na něj napojeny. Na některých místech – jako například u mezisvalových přepážek nebo v případě thoracolumbární fascie nebo laterální raphé – pracujeme s fasciální tkání samotnou.

Zdroj: https://www.anatomytrains.com/blog/2016/08/09/pure-fascial-release-vs-myofascial-release/
Publikováno: 9. srpna 2016
Přeložil: Roman Kladivo FMS 2

ANATOMY TRAINS - WALKING LINES
6. - 8. dubna 2018
Lektor: James Earls
INFO: http://www.tptherapy.cz/skoleni-ANATOMY-TRAINS-WALKING-LINES