Vědci: Když necháte děti déle naboso, budou inteligentnější

28.08.2018

Pokud jste hledali dobrou výmluvu, proč přestat kupovat drahé dětské botičky, ze kterých vaše ratolesti zase v mžiku vyrostou, tady ji máte. Dr. Kacie Flegal, chiropraktička akreditovaná Mezinárodní Chiropraktickou Asociací Pediatrů (ICPA) tvrdí, že existuje pozitivní vztah mezi necháním miminek a batolat naboso a jejich inteligencí.

Dr. Flegal to vysvětluje tím, že děti potřebují plně stimulovat svůj smyslový aparát, což je něco co chůze naboso efektivně naplňuje.

Kacie Flegal věří, že proprioceptivní a vestibulární systémy hrají klíčovou úlohu v jejím objevu. Děti, které se prochází naboso, procvičují obě tyto sítě přímo tím, jak se učí chodit na kouscích země, kde je to nebolí.

Propriocepce – složitý vědecký termín, který pravděpodobně nikdy znovu neuslyšíte, je schopná propojit pohyb a vnímání pozice člověka. To znamená, že když pohnete svou končetinou, proprioreceptivní systém uhádne, kde tato konkrétní končetina svůj pohyb v prostoru skončí.

Vestibulární systém je podobný proprioceptivní síti; rozdíl je v tom, že pomáhá lidem udržet rovnováhu - jak při chůzi tak i pohybu končetin v libovolném směru. Lidem dává vestibulární systém schopnost najít jejich těžiště, vysvětluje Dr. Flegal.


Jak můžeme tyto systémy – vestibulární a proprioceptivní – rozvinout rychle a důkladně jak je to jen možné?

Na chvíli se zamyslete a pokuste se zodpovědět si na tuto otázku sami.

Čím více smyslových vjemů lidské tělo získá, tím lépe se ony dva dříve zmíněné tělesné a duševní (mentální) systémy rozvinou. Mladí lidé a obzvláště malé děti, které nejsou vystaveny dostatečnému množství stimulů, pak nemají k dispozici tak dobře vyvinuté systémy jako jejich aktivní vrstevníci.

Dr. Kacie Flegal připomíná rodičům, že děti by někdy boty nosit měly, například při sportu, při zkouškách v tanečních, formálních událostech a dalších situacích, ve kterých by chůze naboso mohla být považována za nevhodnou. Jinak, pokud vaše dítě není v blízkosti hřebíků a rozbitého skla, a tak dlouho, jak dlouho ho máte pod dozorem – můžete nechat své dítě bez obav chodit bez bot.

Špičková chiropraktička říká, že vestibulární a proprioceptivní systémy mohou být rozvíjeny s pomocí rukou, paží a celého zbytku těla.Ovšem chodidla jsou k těmto účelům mnohem vhodnější, protože chodidla jsou doslova napěchovaná nervovými zakončeními a dalšími buňkami zodpovědnými za smyslové vnímání. Navíc chodidla jsou více spojena s mozkem dítěte než kterákoli jiná část těla.

Nakonec, větší množství chůze a běhu naboso vede k větší síle nervosvalového systému.

Dokážete uvěřit tomu, že chůze bez bot může být spojená s nárůstem inteligence? Co si myslíte o této teorii?
 

(Obsah tohoto článku byl vytvořen na základě našich nejlepších znalostí, přesto je velmi obecné povahy a nemůže v žádném případě nahradit individuální konzultaci s Vaším lékařem. Vaše zdraví je pro nás důležité!)

ZDROJ: https://www.apost.com/en/blog/scientists-claim-that-keeping-babies-barefoot-for-longer-could-increase-their-intelligence/8948/
Přeložil: Roman Kladivo