Věda okolo proprioceptivních stélek

01.05.2018

Představte si veškeré výhody proprioceptivní stimulace a neuromuskulární kontroly, kterou zažíváte naboso, ale ve svých botách! Koncept rozšířeného nervově-svalového ovládání přímo v obuvi byl nastartován minimalistickou obuví. Značky jako Vibram Five Fingers nebo Vivobarefoot poskytly zážitek z přirozené chůze a zvýšené funkčnosti chodidel pro všechny.

Minimalistický obuv s minimální podrážkou, bez podpatků a polstrování, je jednou z nejlepších možností pro optimální funkci nohy. Bohužel, navzdory všem úžasným výhodám, minimalistická obuv postrádá jeden klíčový prvek - stimulaci všemi možnými vjemy.


SÍLA PLANTÁRNÍ PROPRIOCEPCE

Kůže na spodní části chodidla je pokrytá unikátními receptory, které jsou citlivé na různé druhy stimulace, včetně vibrací, lehkého doteku, tlaku, pnutí a struktury povrchu. Během svých seminářů a konferencí hovořím často o důležitosti vybrací a jejich vlivu na dynamický pohyb, jako je například chůze. Minimalistická obuv je skvělá pro vnímání těchto vibrací, ale co ostatní důležité vjemy, potřebné pro správnou kontrolu pohybu? Jedním z těchto vjemů je textura povrchu. Naše schopnost vnímat drsný a hladký povrch nám dovoluje záměrně měnit naše těžiště a pozici kloubů.
 

NABOSO TECHNOLOGY: http://www.nabosotechnology.eu/cs/
 

JSOU VŠECHNY STRUKTURY STEJNÉ?

Struktura je hlavním smyslovým stimulem poskytovaným prostřednictvím Naboso Technology povrchu. Tento unikání patentovaný povrch má úžasné a okamžité účinky na náš nervový systém a byl vytvořen na základě důkladných vědeckých studií. Takže abychom odpověděli na otázku na začátku tohoto odstavce - ne, všechny struktury nejsou stejné. Existuje specifická struktura, kterou naše tělo potřebuje pro vyvolání té správné neuromuskulární reakce.


BAREFOOT REHA SPECIALIST Level I (školení): http://www.tptherapy.cz/skoleni-barefoot-rehab


NĚKOLIK PŘÍKLADŮ SCHOPNOSTÍ TÉTO STRUKTURY

Dr. Steinberg v roce 2016 zjistil, že vložení strukturovaných stélek do obuvi baletek zvýšilo míru vnímání kotníku, což znamená lepší pohyblivost, rychlejší schopnost stabilizace a také nižší míru zranění. Tento výzkum otvírá dveře Naboso stélkám pro jejich využití ve sportovní obuvi za účelem zlepšení výkonu a prevence zranění.

Studie z roku 2014 provedená dr. Clarkem ukazuje na fakt, že přítomnost strukturované stélky zlepšuje mozkovou aktivitu během chůze. Důsledkem stárnutí se naše chůze stává více a více podvědomou záležitostí, což značně přispívá k riziku pádu a potenciálnímu zranění. Naboso stélky mohou pomoci zlepšit rovnováhu a vyhnout se zraněním nejen seniorům, ale i pacientům po mrtvici, s Parkinsonovou chorobou nebo roztroušenou sklerózou.


NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI: mens shoes

Jak se Naboso stélky liší od ortéz?
Naboso stélky se zaměřují na propriocepci (vnímavost chodidla), zatímco ortézy jsou navržené tak, aby měnily nebo kontrolovaly biomechaniku nohy. Noha není pouze biomechanická struktura, je to také velice důležitý neuromuskulární nástroj. Ve spoustě případů může neuromuskulární stimulace přebít biomechaniku, proto musí být respektovány oba aspekty správné funkce nohy. Naboso stélky stimulují chodidlo jak z hlediska nervového systému, tak z hlediska stabilizace, kontroly pronace a komunikace mezi chodidlem a středem těla.

Mohu s Naboso stélkami nosit ponožky?
Můžete, pokud chcete, nicméně veškerých benefitů lze podle výsledků výzkumů dosáhnout hlavně bez ponožek. Jakákoliv bariéra mezi chodidlem a stélkami může tlumit jejich účinek. V blízké době chystáme uvedení Naboso stélek s tvrdším a výraznějším povrchem, kde použití ponožek bude vhodnější aniž by se snížil účinek stélky.

Mohu nosit Naboso stélky každý den a v jakýchkoliv botách?
Ano! Dokonce je doporučeno nosit tyto stélky denně a ve všech typech bot. Se svou tloušťkou se vejdou do téměř jakékoliv obuvi, pochopitelně je lze pomocí nůžek přizpůsobit veškerým botám, které máte doma. Pokud zaznamenáte příliš velkou citlivost na Naboso povrch, doporučujeme začít například s 30 minutovými intervaly a postupně je zvyšovat, dokud se nebudete cítit pohodlně.

Kde mohu Naboso stélky zakoupit?
Naboso stélky je možné zakoupit online zde.

 

ZDROJ: http://nabosotechnology.com/the-barefoot-advantage/2018/2/11/advancing-the-science-of-proprioceptive-insoles)