Dr. Splichal přesvědčuje Eagles: Prevence zranění začíná od chodidel

05.03.2019

Více než 330 potenciálních hráčů pro draft se tento týden zúčastnilo NFL Combine a téměř stejné množství skupin a společností se snažilo nabídnout své zboží hráčům a 32 ligovým týmům.

Convention Center v Indianě a sousedící Lucas Oil Stadium byly tento týden centrem testování před draftem. Haly jsou nacpané lidmi a společnostmi, které nabízí všechno od tréninkových zařízení přes video vybavení a software až po členství v odborech (NFL Players Association) a náboženství (Athletes In Action, Catholic Athletes For Christ).

Jeden z mnoha lidí doprovázejících tento týden NFL a přítomné hráče je také Dr. Emily Splichal, podiatrička z Manhattanu a specialistka na lidský pohyb. Splichal je zakladatelkou Naboso Technology, dva roky staré společnosti, která vyrábí texturované vložky do bot a tréninkové podložky, o kterých tvrdí, že pomáhají sportovcům zlepšit výkon, omezit riziko zranění a zlepšit jejich případnou rehabilitaci.

Hej Dr. Scholl. Dokážou tohle tvoje vložky? Neřekl bych.

Naboso vložky nejsou jako jiné vložky dostupné na trhu. Mají unikátní texturovaný design, který se skládá ze série malých vystouplých pyramid, které jsou rozmístěny specificky podle nervů na spodní straně chodidla.

„Nervy na spodní straně chodidla jsou ty samé nervy, které pomáhají slepým lidem číst Braillovo písmo,“ říká Splichal. „V podstatě stimulujeme ty samé nervy, ale v chodidlech.“

Na rozdíl od jiných vložek, Naboso jsou ploché. Nemají v sobě žádnou klenbu.

„Snažím se je přesvědčit o myšlence vložek, které v sobě nemají zakomponovanou klenbu.“ říká Splichal. „Je to pravý opak toho, co si lidé myslí, že je správně. Ale to, co nabízíme, je přístup, který se na pohyb dívá z trošku jiné perspektivy.

"Kterákoli jiná vložka na trhu je navržená tak, aby k funkci chodidla, bolesti a podpoře přistupovala z biomechanického hlediska - což znamená, že mají v sobě zabudovanou klenbu."

"Naše vložky jsou na trhu jediné, které jsou založené čistě na smyslové stimulaci s respektem k funkci chodidla a celkovém pohybu těla a motorické kontrole.“

Snaha prodat nový produkt skeptikům NFL není lehká. Ovšem všechno, co musíte udělat, je podívat se na loňskou sezónu Eagles a uvidíte, jak důležité je pro úspěch udržet své hráče na hřišti a umožnit jim zotavit se ze zranění co nejrychleji.

Pokud dokážete prokázat, že máte něco, co jim v tom dokáže pomoct, tak se můžete stát velmi rychle bohatým.

Splichal, která si najala národní PR firmu, aby jí pomohla rozšířit informace o jejím produktu, už své produkty nabízela trenérům, ortopedům a silovým koučům na posledních dvou combines. Říká přitom, že se dělá pokrok pomalu, ale jistě.

Splichal také říká, že má klienty v Major League Baseball,  NBA a NHL.

Zatímco Splichal říká, že Naboso vložky jsou užitečné pro rehabilitaci hráčů se zraněním nohy jako je například přetržená Achillova šlacha pravého obránce Eagles Brandona Brookse, říká také, že mohou pomoci i při zranění kolene, kyčle a zad.

„Nejedná se pouze o zranění chodidla“ říká. „Může se jednat i o koleno, kyčel nebo cokoli jiného. Jakýkoli chirurgický zákrok naruší nervový systém a schopnost sportovce napojit se pomocí chodidel na svůj nervový systém a spolehnout se na své základy."

"Cíl každého rehabilitujícího se sportovce je začít hýbat chodidly. Jakmile k tomu dojde, tak rozsah pohybu při flexi kolene, bude trošku více kontrolovaný, protože dojde k vtvoření lepšího vztahu se zemí."

"Totéž platí o kyčlích a zádech. Osobně se dokonce domnívám, že toto spojení jde celou cestu až nahoru k ramenům, protože naše tělo je až tak moc propojené. A základ našeho pohybu s ohledem na klouby je způsob, jakým komunikujeme se zemí“.

Splichal úplně nedoporučuje používání jejich vložek v kopačkách, protože v nich není příliš mnoho prostoru, zvláště pak když si uvědomíme, že většina hráčů má silně zatejpované kotníky. Ovšem doporučuje, aby je využívali v běžných botách a tréninkových teniskách.

„Když vyzují kopačky, to je moment, kdy potřebuji, aby umožnili svým nohám se zotavit, znovu se spojili se svými chodidly, odpočinuli si, protáhli se a tak podobně, aby když si znovu obují kopačky, nevytvářeli kumulativní efekt těch strašlivých věcí, které jejich boty dělají jejich nohám. Kopačky totiž výrazně omezují přirozenou funkci nohy, což se dále přenáší do celého těla.“

Hráči NFL byli vždycky sví nejhorší nepřátelé, co se týče zranění nohou. Mnoho hráčů posedlých maximální rychlostí nosí boty, které jsou příliš lehké nebo příliš úzké a tím zvyšují své riziko zranění. Bývalý trenér Eagles Rich Burkholder, který nyní trénuje Kansas City Chiefs před tímto varuje své hráče už několik let.

Splichal je zastánce tréninku naboso, což je situace, kdy na scénu přichází její podložky, které mají povrch totožný s jejími vložkami. Nabádá týmy NFl, aby používaly její podložky a trénink naboso v posilovnách, stejně jako před sportovním tréninkem.

„Když se snažím představit je některým týmům reagují obvykle překvapeně.“ říká Splichal. „Ovšem to, o co se snažím, je pouze nechat je aktivovat svá chodidla. Můj přístup k tomu, co s Naboso děláme, je takový, že nejprve aktivujeme naše chodidla, načež uděláte nějaké své pohyby (přípravu) na Naboso podložce a teprve poté si obujete svoje boty."

"Pokud se můžete připravit na trénink tak, že nejprve připravíte svůj nervový systém prostřednictvím zakončení v kůži na spodní části chodidel, představte si, co budou dělat celý zbytek tréninku. Připravíte tak totiž systém, který potřebuje kontrolovat každý pohyb, který uděláte."

„To byl vždycky můj přístup ke všemu, co jsem celou svou kariéru dělala. Vytvořit uvědomění pomocí aktivace nervového systému předtím, než si obujete boty a následné sledování způsobu, jak tento fakt ovlivní váš výkon a prevenci zranění.“


Autor: Paul Domowitch
Publikováno: 3. 3. 2019
Zdroj: https://www.philly.com/eagles/nfl-foot-injury-prevention-naboso-insole-scouting-combine-eagles-brandon-brooks-20190303.html?fbclid=IwAR2AqbQLKyVXpx7UZzPzjb3HWxUyTJLih-TthvDAlMqhcAKHUAt54mNg0Ms
Přeložil: Roman Kladivo