Splichal: Správná funkčnost těla je v propojení přes chodidla

21.02.2018

Americká podoložka a zároveň pohybová specialistka Dr. Emily Splichal se u nás objevila poprvé v roce 2016. Od té doby vedla v Česku několik seminářů a workshopů (Barefoot Strong, Barefoot Training Specialist, Naboso Flow, Run Free Injury..). Loňský rok byl pro ni zajímavý hlavně z hlediska uvedení novinky na trh v péči o chodidla - Naboso Technology. Nejen o této speciální podložce je tento rozhovor.

Ondřej Lunga: Ahoj Emily, rád bych se tě zeptal na tvé projekty. Mohla bys nám popsat, na čem pracuješ? Vím, že jedním z nich je Evidence Based Fitness Academy.
Emily Splichal: Ano. Jsem podiatrička a  Human Movement Specialist v New Yorku, EBFA jsem založila v roce 2012. Jde o na důkazech založenou vzdělávací společnost pro zdravotnické a fitness profesionály. Ve všem vycházíme z Barefoot Science a něčeho, čemu říkáme foot-to-core sequencing a from-the-ground-up training. Nabízíme tři různé certifikace: Barefoot Training Specialist, Barefoot RX a Bare Workout. Každá z těchto certifikací pomáhá měnit pohyb a korigovat ho podle konceptů foot-to-core a from-the-ground-up.

OL: Mohla bys nám podrobněji popsat vzdělání, které nabízíte, například certifikát Barefoot Training Specialist, který bude k dispozici v České republice?
ES: Jasně. Barefoot Training Specialist je dvoudenním kurzem ve třech různých úrovních. V Levelu 1 se zaměřujeme na foot-to-core stabilitu, proprioceptivní nebo nervovou citlivost chodidel, jak jsou důležité, mluvíme o fasciálních liniích přes chodidla a zmocňujeme odborníky k provádění vyšetření a návrhů programů, které jsou na tom založeny. Level 2 se věnuje vyšetření chůze a chůzi jako základu pro pohybovou účinnost. Jak správně chůzi vyšetřit, jak na tom založit programy a je také více zaměřen na mechaniku chodidla. Konečně Level 3 je zaměřen na vývoj. Na evoluci lidského chodidla, bipedalismus, dále se věnuje interocepci neboli emocionální stránce fascií v chodidlech. Chodidla jsou velmi senzorická, takže spojení těla a mysli je opravdu důležité.

OL: Odkud bereš inspiraci?
ES: V rámci Barefoot Science hodně využívám své podiatrické zázemí. Postupně jsem se více a více věnovala funkčnímu pohybu, magisterský titul mám z oboru lidského pohybu a během něj jsem objevila všechno o Barefoot Science. Tyhle dva roky jsem věnovala výzkumu všeho, co se Barefoot Science týká. Proto se tomu říká Evidence Based Fitness Academy. Poté jsem založila společenství funkční medicíny, takže mým pacientům můžu nabídnout ještě holističtější přístup. Tělo je jedním celkem, který je holistický a integrovaný a já skutečně věřím tomu, že správná funkčnost těla je hlavně v propojení přes chodidla.

OL: Jaké máš s EBFA plány do budoucna?
ES: Nyní působíme po celém světě, ve 35 zemích, což je fantastické. Máme přes 5 tisíc vyškolených odborníků. Já osobně jsem mluvila a ovlivnila více než 20 tisíc odborníků po celém světě. Naším cílem je pokračovat v rozšiřování naší působnosti. Obsah aktualizujeme každý rok, takže ti, kteří v minulosti získali jakýkoli certifikát, získají při jejich opakovaném absolvování nové informace. Neustále se měníme a vyvíjíme a naše produkty poskytují lidem další nástroje a další důkazy k tomu, aby se mohli pohybovat lépe.

OL: Dobře. Tvým druhým projektem je Naboso Technology? Můžeš nám říct, co to znamená?
ES: Ano. Jak víte, naboso je český výraz pro “barefoot“. Pojmenovala jsem to Naboso, protože jsem tady byla, když jsem vymýšlela název a myslím, že to dobře sedí. Naboso je proprioceptivní materiál, navržený pro chodidla. Stimuluje také ruce, ale je určen zejména pro chodidla, proto tomu říkáme Barefoot Technology. Nabízíme podložku, kterou můžete použít pro jógu, Pilates, jakékoli cvičení vestoje, rehabilitaci, lidé si ji klidně mohou pořídit domů. Tento materiál je účinný opět díky na důkazech založenému principu. Důkazové studie ukázaly, že tato textura zlepšuje držení těla, snižuje naklánění při držení rovnováhy, zvyšuje povědomí o pozici kloubů - zajišťuje kvalitnější aktivaci trupu, stimuluje vnitřní svaly chodidel, takže je velmi účinná z hlediska aktivace a skvěle spojuje tělo se zemí. Nedávno jsme uvedli na trh naše vložky, které jsou dostupné také tady v České republice. Tyhle jsou Naboso 1.0 o tloušťce 1 mm. Vložky umožňují lidem stimulovat chodidla i při nošení bot, se kterými by jí normálně nedosáhli, pouze pokud by měli bosé nohy. Nabízíme také Naboso 1.5 o tloušťce 1.5 mm. Všechny jsou navrženy tak, aby pomohly lidem získat optimální spojení se zemí a nervovým systémem, říkáme tomu “tuning-in“. Umožňujeme jim tedy naladit se na jejich nervový systém.

http://www.fitnessperformance.cz/eshop-NABOSO-PROPRIOCEPTIVNI-VLOZKY-DO-BOT

http://www.fitnessperformance.cz/eshop-Naboso-treninkova-podlozka

OL: Určitě také pracuješ se svými klienty, máš doma nějakou praxi?
ES: Ano, provozuji praxi blízko Central Parku v New Yorku a s pacienty se setkávám dva dny v týdnu, když nejsem na cestách a moje praxe se točí kolem všeho, co učím odborníky, je velmi integrovaná a je něčím, čemu říkám funkční podiatrie. To znamená, že samozřejmě zkoumám funkční pohyb, ale beru v úvahu také stres, záněty, hormony, stravu. Navrhuji programy pro různou léčbu, opět holistickým způsobem. Co se budoucnosti týče, v rámci EBFA bude k dispozici mentoring a lidé budou moci studovat v mé kanceláři v New Yorku, což bude skvělé.

OL: Kdo tvoří tvoji klientelu?
ES: Pracuji zejména buď se sportovci nebo lidmi s chronickou bolestí. To jsou lidé, kteří navštívili deset různých doktorů, fyzioterapeuty, chiropraktiky nebo ortopedy a obvykle jim bylo řečeno, že jediným řešením je operace. Hledají někoho, kdo přemýšlí trochu jinak a v tu chvíli do toho vstupujeme my.

OL: Myslíš si, že se zájem o správnou funkci chodidel zvyšuje?
ES: Ano, částečně díky minimalistické obuvi. Čím více je dostupná a lidé se o ní mohou sami dozvědět víc z médií nebo na internetu, tím jsou tomu otevřenější a to je skvělé. Tím je to pro mě lehčí. Stává se mi, že za mnou pacienti sami chodí s tím, že problém by mohl být někde v chodidlech. Myslím, že lidé intuitivně vědí, že se musí správně propojit se zemí. Sundají si boty a zjistí, že bosi se cítí nejlíp. Neví sice proč, ale postupně se do toho dostávají. Takže podle mě se bude zájem neustále zvyšovat.

OL: Myslím, že skvělým zdrojem informací je také tvá kniha Barefoot Strong. Doporučila bys ji nejen trenérům, ale i široké veřejnosti?
ES: Jistě, Barefoot Strong jsem napsala pro trenéry i mé pacienty. Chtěla jsem, aby tyto informace byly snadno dostupné. Je to rychlé čtení s cílem poskytnout velké množství informací za krátký čas. Knížku projdete během několika dní a poznatky můžete hned začít zavádět. Hodně lidí se s knížkou opravdu ztotožnilo, začali podle ní cvičit doma a cítí se lépe. Mým cílem je lidem pomoci, nechci mít pacienty, raději jim pomůžu k tomu, aby to zvládali sami, cítili se lépe a nepotřebovali tak doktora. Knížku budeme uvádět také v češtině, takže zůstaňte naladěni. Všichni sportovci, pacienti a odborníci tady v České republice z ní budou moci těžit.

OL: OK. Díky za rozhovor.
 

BAREFOOT REHA SPECIALIST Level I: replica watches

http://www.tptherapy.cz/skoleni-barefoot-rehab
 

Dr. Emily Splichal /USA, New York/
- podoložka a pohybová specialistka
- zakladatelka Evidence Based Fitness Academy http://evidencebasedfitnessacademy.com/ 
- autorka konceptů Barefoot Training Specialist® a NABOSO TECHNOLOGY, BarefootRx® and BARE® Workout Certifications
- 15 let zkušenosti ve fitness. 
Dosažení vzdělání: Doctor of Podiatric Medicine (DPM), Master's Human Movement (MS), NASM-CES, NASM-PES, NSCA-CPT.