SILNÍ NABOSO: Porozumění dopadovým silám

02.10.2019

Když se narodíme a poprvé vstoupíme do prostředí bohatého na proprioceptivní impulsy, náš nervový systém se začne vyvíjet ve strukturu, která bude jednoho dne řídit náš vzpřímený pohyb.

Druh Homo sapiens je unikátní schopností vzpřímené bipedální lokomoce, při které je schopen balancovat a ovládat terén na dvou nohách.


PŘEDSTAVUJEME EFEKTIVNÍ POHYB

Při pohledu na chůzi a lidský pohyb obecně je zapotřebí si uvědomit a pochopit, že náš nervový systém je stvořen tak, aby byl schopen udržovat energii a najít homeostázu neboli rovnováhu v našem těle.

Abychom si udrželi energii, musíme se pohybovat efektivně. Efektivita pohybu je jedním z klíčových kamínků v mozaice pohybové dlouhověkosti.

I když třeba během dne nepřemýšlíte o pohybové efektivitě, váš nervový systém neustále hledá cestu, jak ušetřit tolik energie, kolik je jen možné.
 


Ukážeme si to na příkladu chůze. Chození je vlastně sérií pádů do stoje na jedné noze, při kterých je kontakt nohy okamžitě následován nárůstem reakční síly země. Jelikož naše tělo hledá možnost, jak zachovat maximální možné množství energie, vše je zkonstruováno tak, že tělo použije dopadové síly jako zdroj potenciální energie pro další krok.


DOPADOVÉ SÍLY DODÁVAJÍ POTENCIÁLNÍ ENERGII POTŘEBNOU PRO LIDSKÝ POHYB.


Přestože jsou naše těla takto zkonstruována, málokdo trénuje s porozuměním těmto skutečnostem. Kvůli dezinformacím ze světa medicíny jsou tyto dopadové síly často spojovány se zraněními z přetrénování, jako je kompartment syndrom nebo únavové zlomeniny.

Brzy zjistíme, že ve skutečnosti nejsou dopadové síly zdrojem zranění,replique rolex nýbrž je jím vadný způsob, jakým naše tělo vnímá tyto síly a odpovídá na ně.

Dr. Emily SPLICHAL
"Když jsem připravovala osnovu této knihy, začal mi docházet hlubší význam slov silný naboso (Barefoot strong) a toho, co pro mě znamenají. Došlo mi, že být silná naboso znamená daleko více, než chodit bez bot. Být silná naboso pro mě znamená styl života. Je to víra v systém postavený na základě respektu k lidskému tělu a způsobu, kterým kontrolujeme a vytváříme krásu pohybu."


ÚRYVEK Z PŘIPRAVOVANÉ KNIHY "SILNÍ NABOSO" od Dr. Emily Splichal. Vyjít by měla do konce tohoto roku 2019.