Lidský smysl, kterého se nemůžete dotknout, cítit ho ani slyšet

09.05.2018

CO JE TÍM LIDSKÝM SMYSLEM?

Je to vaše rovnováha.

Skvělá rovnováha však není o zvládání stoje na hlavě nebo salta vzad. Váš smysl pro rovnováhu je v každém vašem kroku, který uděláte (mohli bychom přidat “v každém pohybu“, ale do toho se nyní nebudeme pouštět). Fashion Mens Shoes

Rovnováha je pravděpodobně naším nejvíce nedoceněným smyslem, protože ji nezajišťuje žádný samostatný orgán, na který bychom mohli ukázat, jako náš nos, ústa nebo oči; když však rovnováhu ztratíme, uvědomíme si - někdy dost bolestivě - jak je důležitá.

Velká část našeho smyslu pro rovnováhu pochází z vestibulárního systému: tří drobných, tekutinou naplněných kanálků, kamenů a ‘chloupků‘ v našem vnitřním uchu, které zaznamenávají gravitaci a pohyb a poté předávají informace do mozku. Naše rovnováha závisí také na informacích, které mozek dostává z okolí těla, zejména prostřednictvím doteku. Tady přichází do hry chodidla.

Postavte se ke zdi, nedotýkejte se jí a stůjte na jedné noze. (OK, stůjte na prstech, jestli je to příliš jednoduché, vy baleťáku/baleťačko). Nyní se lehce dotkněte stěny a uvidíte, jak moc je postoj jednodušší. Díky dodatečnému smyslovému vstupu od vašich rukou vaše vestibulární informace velmi rychle překalibrovaly vaši rovnováhu a cítíte se výrazně bezpečněji. Rovnováha je vždy s námi, protože se jedná o náš mechanismus, díky němuž se vyrovnáváme s gravitací.

Náš vestibulární systém však vždy nereaguje tak rychle; jen se zeptejte někoho, kdo strávil celý den na lodi při divokém počasí. Obvykle nám pak nedochází, jak je rovnováha důležitá, dokud nezačneme stárnout (povzdechněte si) a ztrácet pro ni smysl.

Všechny mozkové systémy časem upadají, stejně jako vestibulární systém. Ale ještě se nevrhejte na pohovku: existují osvědčené způsoby, které vám to pomohou zpomalit a také lépe připravit na budoucnost vaše děti. Odpověď leží ve vašich chodidlech!

James Collins, biomedicínský inženýr na Bostonské univerzitě zjistil, že když zavede do podrážky boty jemné elektrické impulsy, 80letí jedinci zvládnou stát stejně zpříma jako třicetiletí. A studie Výzkumného institutu pro americkou geriatrickou společnost v Oregonu zjistila, že chůze na dlažebních kostkách v rámci jejich vzorku starších jedinců, zlepšuje rovnováhu a snižuje krevní tlak.

Chůze na bosých nohou v přírodě může mít stejný účinek. Nechte vaše chodidla projít svět a vezměte s sebou i vaše děti. A pokud pro vás pořád chodit s bosými nohami není reálné, zkuste minimalistickou obuv, která se tomu blíží, jak jen to jde. Bosá chodidla jsou totiž lepší pro mysl i tělo; pro dnešek i budoucnost.

 

ZDROJ: https://www.vivobarefoot.com/us/blog/december-2017/the-human-sense-you-cant-touch,-smell-or-hear