Proti volným radikálům? Zadržujte dech a navyšujte BOLT skóre

30.10.2019

1. ČÁST

Ve snaze vypořádat se se škodlivou nerovnováhou mezi antioxidanty a volnými radikály se sportovcům obvykle doporučuje, aby pravidelně brali vysoké dávky antioxidantů. Na první pohled se to může zdát jako rozumná rada, ovšem studie, které zkoumaly využití potravinových antioxidantů ke snížení oxidativního stresu a svalových poranění způsobených cvičením, dosahují prozatím smíšených výsledků.

Oxygen Advantage: The Body Oxygen Level Test (BOLT)
http://movelabmagazine.cz/magazin-Oxygen-advantage-the-body-oxygen-level-test

Alternativní a naprosto přirozená metoda ochrany proti nadměrnému nárůstu volných radikálů je doplnit pravidelný trénink zadržováním dechu a navýšení vašeho BOLT skóre. Tato metoda je levná, netoxická a méně kontroverzní než suplementy, přičemž poskytuje efektivní ochranu proti oxidativnímu stresu. Zadržení dechu po výdechu sníží saturaci kyslíkem, což vyvolá zvýšení kyseliny mléčné. Současně dojde ke zvýšení úrovně oxidu uhličitého, což vede k nárůstu koncentrace vodíkových iontů, což navýší kyselost krve. Opakované procvičování cviků pro zadržení dechu vyrovná účinky kyseliny mléčné tím, že tělo přiměje k adaptaci pro oddálení nástupu acidózy a umožní tak sportovci trénovat tvrději, aniž by musel zažívat tak velký pocit únavy.

!!! V prosinci letošního roku (6. - 8. 12.) pořádáme v Praze první certifikační školení OXYGEN ADVANTAGE.
OXYGEN ADVANTAGE - 3 DAYS INSTRUCTOR TRAINING

Nenechte si ujít tuto akci. Více info: http://www.movelabinstitute.com

Výzkum prokázal, že cviky pro zadržení dechu mohou zlepšit schopnost jedince tolerovat hypoxemii (nízkou úroveň kyslíku v krvi), snížit kyselost krve, eliminovat oxidativní stres a snížit produkci kyseliny mléčné. Sportovci, kteří mají dlouhodobé zkušenosti se zádržemi dechu, jako jsou třeba potápěči, prokázali ve studiích významně sníženou acidózu (zvýšenou kyselost krve) krve a oxidativní stres, což naznačuje, že dlouhodobé procvičování zádrží dechu může být klíčové k zamezení negativních efektů volných radikálů vznikajících při cvičení.

2. ČÁST: http://movelabmagazine.cz/magazin-Techniky-zadrze-dechu-zvysuji-antioxidacni-ochranu
 


ZDROJ: Kniha The Oxygen Advantage, Patrick McKeown.
Přeložil: Roman Kladivo