Proč celkové FMS skóre neposkytuje komplexní obrázek (1)

08.08.2018

Celkové skóre FMS slouží jako příhodná dělící linie v mnoha studiích, ovšem neposkytuje kompletní představu o kvalitě pohybu jedince. Jak Dr. Rose předvedl, člověk může mít celkové skóre vyšší než 14 s nulami a jedničkami nebo může mít člověk celkové skóre 14 se skóre 2 ve všech testech. Každý, kdo má zkušenosti s tréninkem sportovců by raději trénoval takového, který má přijatelné pohybové schopnosti ve všech pohybových vzorech než optimální schopnosti v několika a bolest nebo asymetrie ve zbylých.

Video (překlad):

"Ahoj, tady Dr. Greg Rose, dneska udělám něco, čemu se za normálních okolností vyhýbám. Obvykle na věci takhle nereaguji, ani když mě dovádí k šílenství, ale tohle je jedna z těch věcí, co mě přivádí k šílenství posledních deset let. Je to něco,replika órák co jsem našel na svém stole. Článek z velmi respektovaného časopisu, který rozebíral studii...a tohle už je na mě opravdu moc...protože se jednalo o další článek, který říkal, že Functional Movement Screen (FMS) nepředpovídá zranění.

A upřímně, jestli tohle ještě někdy uslyším tak vybuchnu. Celá věc se má ve své podstatě takto:

FMS posledních minimálně deset, ale spíš dvacet let neustále opakuje, že neslouží k predikci zranění. To není to, k čemu bylo navrženo.

Rozumíme si? Celá tahle situace je, jako by přišel někdo kdo by prohlásil: „psi umějí létat“. Takže, vědci slyšeli, že psi umí létat. Mohou psi létat? Ne, jasně že psi nemohou létat. Ale z nějakého důvodu vědci slyšeli, že psi umí létat a tak se rozhodnou provést výzkumný projekt. Vezmou skupinu psů na vrchol nějaké budovy shodí je z ní a hle, psi neumí létat. S tímto závěrem přijdou do časopisu, velmi respektovaného, vědeckého časopisu s prohlášením: „Hele koukejte, tohle je zajímavé. Máme tu studii a ta ukazuje, že psi neumějí létat“.

A nějakým způsobem se to dostane přes redaktory a ti celou tu věc publikují.

Ovšem, kdyby místo toho šli a promluvili si s lidmi, kteří skutečně psy vlastní, s lidmi, kteří psy používají, s lidmi, kteří psy milují, dozvěděli by se, že je nemají házet dolů z budovy, protože jinak ti psi zemřou. Psi totiž nemohou létat.

Oni se ani neobtěžovali jít za lidmi, kteří používají FMS a zeptat se jich k čemu slouží. Místo toho přišli s předpokladem, že FMS dokáže létat, že psi dokážou létat. A to je ten nejhloupější předpoklad, jaký jsem kdy slyšel.

Pokud máte jakékoli znalosti medicíny, musí vám to být jasné. Podívejte se například sem:

FMS se skládá ze sedmi testů a tyto testy jsou hodnocené body 0, 1, 2 a 3. Nula je bolest, jedna nedokážou to udělat, dvojka znamená přijatelné a trojka optimální.

Podívejme se například na tohoto člověka. Má optimální výsledky v šesti testech, což znamená, že tu máme šestkrát tři, ale v jednom z těchto testů se objevila bolest. To znamená, že dotyčný už je zraněný. Tenhle člověk, protože má šestkrát tři body má 18, jeho celkové skóre je 18 bodů.

Teď se pojďme podívat sem, na někoho, kdo má všech sedm testů přijatelných. To znamená, že má všude dvojky a jeho celkové skóre je 14.

Kdokoli s alespoň základními znalostmi medicíny pochopí, že 18 neznamená, že máte menší šanci se zranit nebo na rozvoj bolesti. Tenhle člověk už ty bolesti totiž má. V tomto případě je nižší skóre lepší.

Jinými slovy, to co nikdy nebude fungovat je výzkumný článek o tom, že celkové skóre nedokáže předvídat zranění - ano nedokáže, protože to není jeho účel.

Ano, někteří lidé řeknou „oh hele slyšel jsem, že existuje studie, která říká, že FMS nedokáže předvídat zranění. Mimochodem, slyšel jsem, že psi umí létat“.

Jediná věc, kterou opravdu uvidíte, když se podíváte do těchto časopisů je,rolex replika že existují studie, které říkají, že když se dostanete pod 14 bodů, tak máte pravděpodobně nějaké problémy.

Jenže, když máte skóre nižší než 14, tak hádejte co. Máte tam jedničky a nuly. A pokud máte jedničky a nuly, no tak nepotřebujeme výzkum na to, abychom dokázali, že se můžete zranit, protože už jste zranění. Nula znamená, že už jste zranění, něco vás už bolí. Nikdo nikdy neřekl, že čím výš se dostanete tím lépe, protože to nedává naprosto žádný smysl.

Řeknete: „hele celkové skóre může předpovídat zranění?“ Ovšem že nemůže, psi také nemůžou létat.

Další důležitá věc je 'vnímaná kompetence'. Jedna z věcí, kterou víme díky FMS je...když se vás zeptám, jestli umíte dřep a vy řeknete, jo, jasně že umím dřep a já se vás zeptám, jestli to bolí a vy řeknete, ne nebolí, tak předpovídáte svou kompetenci.

Máme tu někoho, kdo dokáže udělat bezbolestný dřep proti situaci, kdy vezmu někoho a zeptám se, jestli dokáže udělat dřep a on odpoví: „Ne, to fakt neumím.“ Zeptám se, jestli ho to bolí a on řekne „ano bolí“...to jsou dva typy lidí.

Existují lidé, kteří věří, že jsou kompetentní a lidé, kteří věří že nejsou kompetentní. A tady je ta vtipná část...pokud víte, že nejste kompetentní, že neumíte dřep a dřep vás bolí, pravděpodobně moc dřepovat nebudete, takže...máte výrazně menší šanci, že se při dřepu zraníte.

Na druhou stranu, pokud si myslíte, že dokážete udělat dřep, ale řekněme, že v tom dřepu ve skutečnosti tak dobří nejste, je riziko mnohem vyšší.

Takže 'vnímaná kompetence' je ve skutečnosti důležitý mechanismus replica orologi di lusso vzniku zranění. Ovšem co se týče zranění, potřebujeme kompletní profil člověka. Nemůžeme říct - tady je screening a ten předpovídá zranění. To nedává žádný smysl, je to doslova jako bychom řekli, že psi umí létat.

Tohle mě opravdu přivádí k šílenství. Jak u vědeckého časopisu, na důkazech založeném, velmi respektovaném časopisu tohle může projít přes redakci až na můj stůl...

Řeknu vám na rovinu, od samého začátku kterýkoli vědec, který říká, že FMS neumí předpovídat zranění, by neměl podobný výzkum ani dělat, protože očividně nerozumí tomu co zkoumá. A už vůbec by s tím neměl chodit do časopisu nechat to publikovat. Vždyť je to naprosto šílené.

Nejdříve ze všeho byste se měli zeptat sami sebe, „K čemu jsou psi? K čemu je FMS?“

Dovolte abych vám řekl, k čemu FMS slouží. Když si vezmeme za příklad TPI, můj golfový klub, v TPI používáme Functional Movement Screen. Co je to Functional Movement Screen? Je to screening pohybu. Snažíme se s ním předvídat pohyb, ne zranění. A v tomhle je poměrně dobrý, že?

Takže, to co predikujeme je pohyb a tento pohyb mi pomáhá určit tréninkový program, ve smyslu, které cviky jsou pro vás vhodné. Ovšem to v čem je opravdu skvělé je to, čemu říkáme pohybové vzory.

V LEDNU ŠKOLENÍ FMS V PRAZE: http://www.tptherapy.cz/skoleni-FMS-Combo

Je to způsob, jakým se ve skutečnosti na celou věc dívám. Řekněme, že tu máme hluboký dřep s rukama nad hlavou. To je ve skutečnosti jeden z nejlepších způsobů jak predikovat, co se stane s vaším držení těla během golfového úderu. Máme prokázanou obrovskou korelaci mezi tím, co se děje s vašimi pohybovými vzory v rámi FMS a co se s nimi děje během golfového úderu.

A něco podobného dělám se spoustou dalších sportů v rámci našich tenisových programů, basebalových programů…

Screening pohybu screenuje pohyb. Zranění je úplně jiná hra. Takže, pokud ještě jednou uslyším o nějaké studii, která dokazuje, že FMS predikuje respektive nepredikuje zranění, tak opravdu vybuchnu.

Mám vás pořád rád. Tady Greg Rose, díky, že jste se dívali."replika óra

Autor: FMS
8. 6. 2018
Zdroj: https://www.functionalmovement.com/articles
Přeložil: Roman Kladivo, FMS level 2