Proč celkové FMS skóre neposkytuje komplexní obrázek (2)

11.09.2018

Toto je problém, který je poměrně běžný mezi mladými, hypermobilními sportovci. Dobrá mobilita se totiž nezbytně nerovná dobrým pohybovým schopnostem. Naštěstí - FMS hodnotí mnohem více než jen rozsah pohybu. Charlie Weingroff to skvěle vysvětlil na praktickém příkladu, který nabídnul Jay DeMayo v rámci populárního podcastu Central Virginia Sports Performance.

Video 2 (překlad):

V roce 2008 jsem měl tuhle skupinku...jsem si jistý, že se s nimi hodně setkáváte...u nás se jim říká malé žirafy, mladé holky obvykle v prvním ročníku. Vídal jsem je tam, kde jsem dřív pracoval. Čtrnáctileté, patnáctileté, šestnáctileté holky, většina z nich měla sedmnáct bodů na FMS, ale chodily za mnou kvůli svým zraněním. A důvod je, že měly jedničku (1) na Stabilitu trupu v kliku. Takže - jejich celkové skóre bylo hodně nad 14, ale fakt, že nedokáží udržet stabilní páteř pod žádnou zátěží, což vytvářelo podmínky pro zranění v oblasti horní a dolní poloviny těla a nestabilitu pánve.

Jinými slovy, i když máte vysoké skóre pořád potřebujete být silní. Všechno co mi to říká je - ano skvěle, jejich klouby na to mají, ale pokud je nechám trénovat, tak jakákoliv zátěž bude mimo jejich možnosti, jinak řečeno, jednalo se o problém s kapacitou jejich pohybu.

Celou epizodu si můžete poslechnout ZDE: https://www.youtube.com/watch?v=g43OMP0l-Xo

tag heuer replica

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRVNÍ ČÁST ČLÁNKU SI PŘEČTĚTE: http://movelabmagazine.cz/magazin-Proc-celkove-skore-neposkytuje-komplexni-obrazek

V LEDNU ŠKOLENÍ FMS V PRAZE: http://www.tptherapy.cz/skoleni-FMS-Combo

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jednou z výrazných výhod FMS skóre je použít vhled do pohybových schopností jedince k vylepšení jeho tréninkového programu. Porozumění jeho omezení nám pomůže vyhnout se cvikům, které by mu mohly ublížit. To nám dává možnost trénovat sportovce s maximálními benefity a minimálním rizikem. Nízké skóre by nemělo sportovci bránit trénovat tvrdě, ovšem mělo by ho vyloučit z tréninku konkrétních VZORŮ. Jak řekl Charlie v jiném klipu z CVASP podcastu, pokud má sportovec v rámci pohybového screeningu skóre 7, stále bychom měli být schopní vytvořit bezpečný tréninkový program, který pro něj bude dostatečnou výzvou.

Video 3 (překlad):

Můžu vám dát skupinu jednadvacítek (skóre 21) a pokud je budete trénovat jako naprostý pitomec tak ano, budou zranění. To znamená pouze to, že můžete mít katalog cviků tak velký, jak jen si dokážete přát, ale k selhání přesto dojde kvůli špatnému řízení používané zátěže. Nebude to...nepotřebujete terapeuta, aby vám pomohl. Tedy, pokud nechcete aby s nimi terapeut pracoval na zotavení po těchto šílených trénincích.

Ovšem stejně tak si myslím, že pokud vám dám skupinu tvrdých sedmiček, jinak řečeno lidí, kteří jsou naprosto ztuhlí. Něco jako...něco jako kdyby každý člověk, kterého vám dám, byla 83 letá paní, pomocí inteligentního koučinku je všechny dokážete napravit. A pak se možná dostanou na osm, možná na devět, ale protože už víte s čím pracujete, máte velmi malý katalog a můžete se soustředit na rozvoj obecných dovedností. Pravděpodobně ne speciálních nebo specifických dovedností, protože ty jsou důležité pouze pro sport.

Jenže, pokud vám dám tuhle malou krabici a řeknu nechoďte mimo ni, budete pravděpodobně v pořádku. A teď velmi nízké FMS nebude predikovat zranění, protože nízké FMS plus inteligentní koučink = žádný problém.

V LEDNU ŠKOLENÍ FMS V PRAZE: http://www.tptherapy.cz/skoleni-FMS-Combo

Autor: FMS
8. 6. 2018
Zdroj: https://www.functionalmovement.com/Articles/847/
Přeložil: Roman Kladivo, FMS level 2