Náprava spadlého chodidla - Nový přístup k propojení s vašimi základy (2.)

12.06.2019

(Druhá část)
První část: http://movelabmagazine.cz/magazin-Naprava-spadleho-chodidla-propojeni-se-zaklady

Jak může protetika pomoci se spadlým chodidlem?

Nehledě na příčinu spadlého chodidla je léčba téměř vždy protetikou pro kotník a chodidlo (AFO), která má tuto oblast propojit a zpevnit způsobem, který poskytuje dodatečnou stabilitu a umožňuje normalizaci chůze. Tato varianta protetiky existuje v celé řadě forem.

Porozumění tomu, jak AFO funguje, nám v zásadě umožňuje porozumět tomu, jak by podobný produkt mohl pomoci právě vám. Abychom toho však dosáhli, musíme si uvědomit, že kotník vyhledává dvě standardní podoby pohybu. Tyto pohyby jsou plantární flexe (pohyb dolů) a dorzální flexe (pohyb nahoru).

Plantární flexe je pohyb kotníku, na jehož konci míří prsty na nohách směrem dolů. Dorzální flexe je pohyb kotníku, po jehož provedení míří prsty chodidla směrem nahoru. Pokud zvedáte nohu ze země, musí dojít alespoň v nějaké úrovni na dorzální flexi, pokud nechcete tahat chodidlo po zemi. Typicky spadlé chodidlo vzniká jako následek oslabeného nebo paralyzovaného svalu odpovědného právě za dorzální flexi v kloubu kotníku.

Existuje celá řada AFO, které by vám mohl doktor za účelem nápravy vašeho stavu doporučit.

Protetika pro lidi s krátkýma nohama a fixním závěsem.

První z nich je AFO pro lidi s krátkýma nohama. Tento design je kratší, co se týče délky a má fixní závěs. Snáze se vejde do většiny bot a je poměrně lehký. Poskytuje nositeli větší míru kontroly nad chodidlem a je skvělý pro spadlé chodidlo a plochou nohu.

Tento AFO funguje tak, že zafixuje chodidlo tak, že svírá úhel 90°s nohou. To také pomáhá lépe kontrolovat vnitřní rotaci chodidla, která je běžná u pacientů se spadlým chodidlem, které vzniklo jako následek mrtvice nebo Charcot-Marie-Toothovi choroby.

Kvůli fixnímu závěsu ovšem tato ortéza neumožnuje plantární flexi ani dorzální flexi. To znamená, že chůze nebude tak přirozené, jak může být s některým jiným typem ortéz. Navíc vyšší lidé, kteří mají přes 182 cm, budou mít s touto ortézou potíže, protože pro ně bude příliš krátká.

Protetika, která pomáhá s dorzální flexí.

Některé varianty AFO jsou navrženy tak, aby pomáhaly s dorsální flexí a jsou proto pojmenovány Dorsální flexi asistující funkční AFO. Obsahují závěs, který připomíná pružinu, který zlepšuje dorzální flexi (zvednutí chodidla) když zvednete nohu ze země. Jinými slovy - napodobuje pohyb, který byste udělali při běžné chůzi.

Díky tomu toto AFO vytváří normálnější pohybový vzor chůze. Jeho design je ideální pro pacienty s mírným až středním spadlým chodidlem a může pomoc i osobám s plochými nebo všeobecně nestabilními nohami. Ovšem tento design obvykle nefunguje příliš dobře na vysokých lidech (přes 182 cm) nebo na lidech, kteří váží více než je určitá hodnota (obvykle 102 kg a více).

Protetika, která zastavuje plantární flexi.

Tento AFO design se zaměřuje na prevenci plantární flexe chodidla. Jinými slovy neumožňuje chodidlu, aby směřovalo dolů díky čemuž předchází jeho vláčení po zemi. Obsahuje závěs, který také umožňuje normální dorzální flexi. Tento design je obvykle o něco mohutnější než ostatní, ovšem je efektivní pro lidi, kteří trpí závažnými variantami spadlého chodidla.

Energii navracející protetika.

Tato varianta AFO má pravděpodobně nejlepší design a je extrémně lehká z hlediska konstrukce, zatímco poskytuje neuvěřitelně vysokou úroveň kontroly. Obvykle se vyskytuje v několika rozdílných dílčích modelech, které se liší tím pro jak závažnou variantu spadlého chodidla jsou vytvořeny.

Obecně ovšem platí, že energii navracející AFO využívají přirozeného ohybu AFO materiálů k tomu, aby napomáhaly dorzální flexi.

Typicky jsou vytvořené z nějakého typu uhlíkového grafitu, který spojuje lehkou váhu s vynikají asistencí s dorzální flexí.

Tradiční protetika

Tradiční AFO je také známo jako 'Posterior leaf spring' AFO. Tato protetika existuje už celé roky a i dnes je stále ještě efektivní. Ovšem novější design umožňuje pohodlnější použití a je typicky lehčí.

Navzdory tomu však může lékař stále ještě předepsat tento model pro někoho, kdo má jak spadlé chodidlo tak nestabilní koleno. Existují také moderní varianty tohoto modelu, které se přímo na tyto případy zaměřují.

Protetika pro nestabilní koleno.

Pokud máte jak spadlé chodidlo tak nestabilní koleno, předepíše vám lékař nejčastěji 'pevné AFO'. Tento design nejen že zastavuje plantární flexi, ale také omezuje nebo úplně zastavuje jejich dorzální flexi. Pokud však máte nestabilní koleno společně s naprostou ztrátou nebo výrazným omezením síly dorzální flexe, může pro vás tento design fungovat nejlépe. Ačkoli je mohutnější a těžší než ostatní nabízí pevnější kontrolu při pohybu.
 

Jak mohou texturované vložky pomoci ortézám pro spadlé chodidlo?

V tom velmi pravděpodobném případě, že vám lékař předepíše AFO ortézu, je důležité zvážit roli, jakou mohou hrát texturované vložky v celé vaší léčbě. To z toho důvodu, že texturované vložky přidávají benefit v podobě stimulace kůže na spodní straně chodidla, čímž výrazně zvyšují stimulaci zde umístěných nervů.

NabosoTM Texturované vložky jsou pro vás perfektní možnost. Navržené podiatristkou Dr. Emily Splichal, NabosoTM Texturované vložky byly speciálně vytvořené tak, aby zlepšovaly proprioreceptivní stimulaci chodidla.
 

NABOSO TECHNOLOGY http://nabosotechnology.eu
 

Co je to proprioreceptivní stimulace?

Kůže na spodní straně chodidla je domovem pro plantární proprioreceptory, které jsou nezbytné pro správnou rovnováhu, držení těla, motorickou kontrolu a chůzi. Ovšem všechna ta obuv co běžně nosíme, blokuje tuto potřebnou stimulaci, kterou by jinak plantární proprioreceptory získávaly. Výsledkem je zpomalená odezva v komunikaci mezi zemí a nervovým systémem. Tato opožděná komunikace pak může vést ke ztrátě rovnováhy, neefektivnímu pohybu a bolestem kloubů.

Správná stimulace plantárních proprioreceptorů je nezbytná pro wellness celého našeho těla zejména jako podpora pohybového zdraví. Dr. Emily Splichal navrhla Naboso podložky způsobem, který umožnuje zcela unikátní stimulaci plantární propriorecepce.

S pokračujícím výzkumem Naboso vložky prokazují, že se hodí ke zlepšení pohybového vzoru chůze stejně jako rovnováhy. Kvůli tomu nabízí Naboso Technology celou řadu vložek, z jejichž nošení nemají co získat jen lidé se zdravotními problémy, ale také sportovci a lidé každého věku.

Výhody lékařské protetiky

Správně vytvořená protetika má své výhody pro všechny, ovšem zároveň hraje velmi speciální roli v zotavení nebo zvládání tohoto stavu pro lidi, kteří trpí spadlým chodidlem nebo mají nějaké jiné problémy s mobilitou.

Texturované vložky umožňují mnohem víc, než jen podpořit chodidlo nebo jeho klenbu. S veškerou tou vahou tlačící na vaše chodidla umožňují texturované vložky snížit bolest, která prochází skrze chodidlo do kotníku, nohy a zad. Správně vybraná vložka vám pak může pomoci vycentrovat chodidla a nohy přirozeným způsobem, který vede k lepšímu držení těla a rovnováze.

Tím, že podpoří klenbu a patu chodidla, pomáhají texturované vložky absorbovat také náraz a distribuovat ten obrovský tlak, který vaše chodidlo vnímá jinak zcela osamoceně. Design správně padnoucích texturovaných vložek taktéž pomáhá jako forma prevence proti vybočenému palci, mozolům, kuřímu oku a ulcerelací díky rovnoměrnému rozložení váhy, které pomáhá s prevenci a zmírněním tlakových bodů.

Všechny tyto věci obecně podporují lepší mobilitu tím, že umožní lidem, aby stáli na nohách déle a byli aktivnější, zatímco současně odstraňují bolest a další negativní vlivy, kterými trpíme, když se pohybujeme po okolí.

Důležitost správné velikosti

Neměli byste určitě nikdy vytáhnout jen tak nějaký pár generických vložek z poličky v obchodě a očekávat, že vám pomohou. Klíčem k efektivní protetice je správná konstrukce a fakt, že sedí. Předpřipravené možnosti mohou dokázat zázraky, ovšem pouze tak dlouho, pokud jste si přesně změřili své chodidlo a zajistili tak, že vám dobře padne.

Pokud si totiž vyberete vložky příliš malé nebo naopak příliš velké, bude umístění podpory klenby stejně jako obecný tvar vložky zcela mimo a ta tak bude nepohodlná a bude moct zhoršovat bolesti kloubů a další stavy. Z tohoto důvodu byste se měli vždy podívat na návod, jak vybrat správné vložky nebo někoho požádat o pomoc, pokud ji potřebujete.

Pokud jste na pochybách, zeptejte se profesionála a nechte si od něj asistovat při výběru správných texturovaných vložek pro vaše potřeby. Pokud spojíte své AFO s těmi správnými texturovanými vložkami, zažijete okamžité uvolnění, lepší stabilitu i mobilitu a celkově lepší výsledky.

Najití správných texturovaných vložek

Jakmile si promluvíte se svým lékařem o řešení vašeho spadlého chodidla, požádejte je o pomoc s nalezením vhodného AFO pro vaše potřeby. S touto informací se pak můžete posunout k hledání správných texturovaných vložek, které vám umožní získat maximum ze své rehabilitace nebo programu na zvládání symptomů.

Pokud potřebujete pomoc s nalezením správných texturovaných vložek, nemusíte hledat dál než u Dr. Emily Splichal a Naboso Technology. Dejte si pár minut a zjistěte víc o NabosoTM Texturovaných vložkách.

NABOSO TECHNOLOGY http://nabosotechnology.eu
 

* V naší nabídce školení je několik souvisejících s chodidly, více najdete na http://movelabinstitute.com/
 

Autor: Dr. Emily Splichal
Zdroj: https://barefootstrongblog.com/2019/05/02/foot-drop-recovery-a-new-approach-to-reconnecting-to-your-foundation/
Datum: 2.5. 2019
Přeložil: Roman Kladivo