Náprava spadlého chodidla - Nový přístup k propojení s vašimi základy (1.)

04.06.2019

(První část)

Pokud nejste schopni zvednout prsty nohou ze země, trpíte stavem, kterému se říká spadlé chodidlo (drop foot). Ten sám o sobě není považovaný za nemoc, ale spíše za symptom nebo vedlejší efekt vážnějšího problému.

Spadlé chodidlo je obvykle charakterizované jako abnormální pohybový vzor chůze, při kterém přední část chodidla poklesne z důvodu podráždění, slabosti nebo poškozené nervů nebo svalů dolní končetiny. Zjištění, co tento stav způsobuje a jaké jsou možnosti jeho léčby, je nezbytné pro jeho zlepšení.

Porozumění spadlému chodidlu

Pokud trpíte spadlým chodidlem, tak máte problém zvednout přední část chodidla. Za chůze ji tak dokonce můžete táhnout po zemi. To obvykle vede k 'vyšlapávání' ve snaze kompenzovat tento stav, během kterého zasažená osoba zvedá koleno výše ve snaze dostat chodidlo zcela ze země, podobně jako by dotyčný šel do schodů. To může vést k tomu, že udeříte chodidlem tvrdě o zem při zpětném došlápnutí na zem. Příčina tohoto stavu ovlivní celou řadu faktorů spojených s vaším konkrétním případem. Například se spadlé chodidlo může objevit velmi náhle nebo v některých případech se může tento stav postupně zhoršovat. S ohledem na přesnou příčinu může ignorování tohoto příznaku vést k postupnému zhoršování ukrytých příčin.

V závislosti na příčině může spadlé chodidlo ovlivnit pouze jednu nohu nebo obě dolní končetiny. Můžete si také všimnout, že kůže na vašich prstech nebo horní straně nohy je necitlivá, což může být pouze dočasný nebo i trvalý problém. Je pravděpodobné, že vám lékař předepíše ortézu za účelem udržení chodidla ve správné pozice během chůze.

Co způsobuje spadlé chodidlo?

K tomuto stavu dochází, pokud se něco stane svalům zodpovědným za zvedání přední části chodidla. Tyto svaly zeslábnou nebo jsou dokonce paralyzovány kvůli jedné z následujících příčin:

Peronální nerv

Peronální nerv je odpovědný za kontrolu svalů, které zvedají chodidlo a jeho poranění je překvapivě jednoduché v jakémkoli věku. Peronální nerv se odděluje od sedacího nervu a obtáčí se kolem přední části vaší holeně směrem k zadní straně kolena. Je velmi blízko povrchu, díky čemuž je poměrně snadné ho poškodit.

Vlastně je tak snadné ho poškodit, že můžete jeho poškození utrpět během sportu nebo dokonce i během porodu. Kromě toho existuje ještě celá řada dalších aktivit, které mohou zvýšit vaše riziko poranění personálního nervu. Pokud k tomuto zranění dojde můžete s velkou pravděpodobností zažít bolest nebo necitlivost přední strany holeně celou cestou až dolů k vašemu chodidlu.

Komprese nervu a zranění

Nejčastěji spadlé chodidlo vzniká z důvodu komprese personálního nervu v noze. Například je možné, že dojde k poškození tohoto kloubu při náhradě kyčelního nebo kolenního kloubu. Navíc můžete také trpět 'skřípnutým nervem', což je stav, ke kterému dochází v oblasti páteře a jehož důsledkem je taktéž spadlé chodidlo.

Ovšem další rizikové faktory jsou mnohem častější. Obyčejné časté křížení nohou u vás může zvýšit riziko spadlého chodidla, protože tento pohyb může utlačit peronální nerv v horní části stehna. Totéž může udělat i dlouhodobé klečení nebo dřepění. Výměna pneumatiky, sbírání bobulí nebo jiné činnosti, které po vás vyžadují časté udržení těchto pozic tak můžou navýšit vaše riziko.

Nakonec můžete zažít spadlé chodidlo po dlouhodobém nošení sádry v dolní části nohy. Pokud máte sádru, která začíná těsně pod kolenem a pokračuje až k horní části chodidla, může vyvinout tlak na váš peronální nerv, což může v konečném důsledku vyvolat spadl chodidlo.

Svalové nebo nervové poruchy

Lidé trpící cukrovkou mají obzvlášť vysoké riziko nervových poruch, které způsobují spadlé chodidlo. Kromě toho pak existuje ještě svalová dystrofie, což je dědičná choroba, která vede ke spadlému chodidlu. Tato choroba způsobuje postupné slábnutí svalů včetně svalů, které zvedají přední část chodidla.

Obrna a Charcot-Marie-Toothova choroba mohou také způsobovat spadlé chodidlo. Z tohoto důvodu je každý případ spadlého chodidla třeba řešit okamžitě, protože vás může rychle nasměrovat k mnohem vážnějšímu onemocnění.

Poruchy funkce mozku a páteře

Jakékoli poruchy, které ovlivňují páteř a/nebo mozek, mohou vést ke spadlému chodidlu. To zahrnuje amyotrofickou laterální sklerózu stejně jako mrtvici, roztroušenou sklerózu, mozkovou obrnu a další stavy.

Jak léčit spadlé chodidlo

Spadlé chodidlo nemusí být vždy trvalé. Způsob léčby, který váš lékař zvolí, bude záviset na příčině vašeho problému. Ovšem řešení vašeho problému zavčas vám vždy poskytne větší šance na rychlé uzdravení, ať už je příčina jakákoli.

Doktor může například navrhnout lehkou ortézu, která udrží chodidlo ve správné pozici. To je pravděpodobně nejčastější způsob léčby. Alternativou může být fyzioterapie s cílem posílit oslabené svaly nohy a chodidla. Fyzioterapeut může také použít zařízení za účelem stimulace nervů v noze.

V závažných případech může váš lékař navrhnout chirurgické řešení za účelem napravení poškozených nervů nebo odstranění na ně působícího tlaku. Pokud dojde k diagnostikování případu spadlého chodidla jakožto permanentního problému, může navrhnout operaci za účelem spojení kloubu kotníku s chodidlem nebo zlepšení stability a kvality chůze odebráním šlach ze silnějších svalů a jejich přidáním do problematické oblasti.

Mnohem častěji pak doktor navrhne protetiky za účelem nápravy tohoto stavu.

Druhá část: http://movelabmagazine.cz/magazin-Naprava-spadleho-chodidla-propojeni-se-zaklady-druha
 

* V naší nabídce školení je několik souvisejících s chodidly, více najdete na http://movelabinstitute.com/
 

Autor: Dr. Emily Splichal
Zdroj: https://barefootstrongblog.com/2019/05/02/foot-drop-recovery-a-new-approach-to-reconnecting-to-your-foundation/
Datum: 2.5. 2019
Přeložil: Roman Kladivo

tag heuer replica watches

www.tagheuerrep.net

panerai replica watches