Naboso + Parkinson s Karlem Sterlingem

28.01.2020

Před týdnem jsme se sešli s naším oblíbeným specialistou na neurorehabilitaci Karlem Sterlingem, abychom lépe porozuměli tomu, proč tak rád používá Naboso vložky se svými klienty trpícími Parkinsonem.

Karl Sterling je zakladatel Parkinson´s Regeneration Training a velmi dobrý přítel EBFA Global. Pokud jste někdy viděli některá z těch před/po videí, která naprosto šokují lidi po celém světa, tak vězte, že vychází z Karlovy práce.

Kdy jsi poprvé začal zapojovat Naboso vložky do svých programů pro Parkinsona?
Někdy na podzim roku 2017 jsem začal používat Naboso (proprioreceptivní) podložky se svými klienty. Na základě jejich pozitivní zpětné vazby jsem pak začal používat vložky Naboso pro své klienty a účastníky mých kurzů.

Jaké největší benefity vidíš v použití  pro klienty s Parkinsonem?
Ať už pracuji s klientem jeden na jednoho nebo učím na jednom ze svých seminářů, vždy představuji Naboso vložky tím samým způsobem.

Nejprve nechám lidi, aby se prošli ve své normální obuvi, přičemž se díváme na detaily jako jsou délka kroku, jeho symetrie, rychlost, reciproční pohyb paží, pozice hlavy, držení těla, jestli jsou schopni jít v přímé linii (nebo ne), rotaci a celkové sebevědomí (nebo jeho nedostatek).

Karl

Poté je necháme zout si boty i ponožky a vložíme vložky do jejich bot a požádáme je, aby si boty obuli zpátky (bez ponožek).

Mějte na paměti, že jsme se s nimi o vložkách doposud vůbec nebavili. Nechceme totiž, aby očekávali nějaké konkrétní výsledky. Nemají tušení, že tyto vložky budeme používat až do okamžiku onoho úvodního pozorování jejich chůze. Když se nás zeptají, proč je dáváme do jejich bot, požádáme je pouze aby vydrželi, že chceme vyzkoušet něco nového.

Jakmile mají vložky v botách, necháme je znovu se projít a díváme se přitom na ty samé detaily jako předtím. Ve většině případů si všimneme určité míry zlepšení ve všech oblastech. Přičemž v mnoha případech si všímáme velmi výrazného zlepšení v délce jejich kroku, jeho symetrii, rychlosti, recipročním pohybu paží, držení těla, pozici hlavy, chůzi v přímce, rotaci a celkovém sebevědomí.

To, co pozorujeme jakožto pohyboví profesionálové, je relevantní a důležité. Ovšem co je mnohem důležitější, je to, jak se naši klienti cítí. Obvykle od nich přitom slyšíme komentáře jako: „Cítím se mnohem stabilněji, mnohem jistěji, moje koordinace je mnohem lepší, jsem sebevědomější, více toho vnímám, mám více kontroly, jsem více NAŽIVU!“ Ačkoli všechna tato zlepšení jsou důležitá a úžasná, ten největší benefit přichází z toho, že lidé, kteří se doposud cítili deprimovaně, beznadějně a poraženě, poté co se začali lépe hýbat, cítí naději, optimismus, vděk a na jejich tvářích se objevují úsměvy.

Ten suverénně největší benefit proto je to, že se jednotliví lidé cítí lépe, jak psychicky tak emočně. Je to cyklus, který podporuje sám sebe: „cítí se lépe, hýbou se lépe - hýbou se lépe, cítí se lépe.“ Jednoznačné vítězství na všech frontách. A nejen to - když se klient cítí lépe, okamžitě to způsobí, že lidé, kteří se o něj starají a všichni ostatní v jejich životě, se začnou také cítit lépe. A to je OBROVSKÉ vítězství.

https://www.youtube.com/watch?v=cW3_aI0p5DQ

Některá z těch před/po Naboso videí (jako je například to nahoře) jsou opravdu úctyhodná. Co bys rád řekl těm, který pochybují o tvých výsledcích?
Je to naprosto jednoduché. Prostě je vyzkoušejte. Udělejte to přesně tak, jak jsem popsal výše.

Nedávno jsi založil Parkinson Global Project. Můžeš nám o něm říct něco víc?
Vytvořil jsem neziskovou organizaci nazvanou Parkinson´s Global Project, Inc. Pro její vytvoření jsem měl jasný důvod, který bych mohl popsat asi následovně: existuje spousta úžasného výzkumu zaměřeného na to, jak pomoci lidem s Parkinsonovou chorobou a dalšími pohybovými problémy, ale většina z nich se zaměřuje pouze na léky, stravu a obecné cviky.

A ačkoli každá z těchto složek hraje významnou úlohu v pomoci lidem zvládat symptomy a možná i zpomalit proces jejich choroby, existuje obrovská mezera co se týče relevantních nástrojů a strategií, které by mohly znamenat okamžitou a obrovskou změnu v kvalitě pohybu a života. Moje mise je tuto mezeru zaplnit tím, že budu financovat výzkum v této oblasti.

Pojďme se teď například podívat na tři produkty, o kterých víme, že mají okamžitý účinek na pohyb díky smyslovým vjemům, které poskytují: produkty NABOSO, ROCK TAPE a vibrační produkty od HYPERICE 

Protože chůze je nejfunkčnější pohyb, který většina lidí vykonává každý den, jsou Naboso vložky produkt, bez kterého bychom se neměli obejít. Přesto existuje výzkum o benefitech stimulace bosých nohou (kůže na plosce nohy) u lidí s Parkinsonem, MS, atd? Potřebujme více studií, aby nakonec zdravotní firmy a pojišťovny pochopily, že se jedná o jednu z hlavních strategií pro pomoc lidem zlepšit kvalitu jejich pohybu a snížit rizika pádu.

Dále - deset minut držení vibračního míčku dokáže dočasně snížit nebo eliminovat třes a dyskinetické pohyby. Pochopitelně, je to jen dočasné řešení, ale pokud se někdo snaží sníst večeři na veřejnosti, vede třes často k rozlití polévky nebo pití a nepořádku. Podržte si v ruce 10 minut míček a je slušná šance, že budete mít klidnou ruku a nic kolem sebe nerozlijete.

A co RockTape? Existuje celá řada dostupných výrobců pásek, ale RockTape je moje oblíbená, protože dobře drží a neodlepuje se jako jiné značky. Někdy něco tak jednoduchého jako dva proužky pásky (jeden na každou stranu páteře) stačí k tomu, abyste dokázali stát vzpřímeně.

Spojte to všechno dohromady a BOOM! Máte trojfekt, která vám pomůže výrazně zlepšit kvalitu pohybu a snížit riziko pádu.

Takže abych to shrnul, Parkinson´s Global Project, Inc. se zaměřuje na získávání peněz pro podporu tohoto typu výzkumu – Naboso přitom představuje naši první a nejdůležitější studii. Navíc - PGP daruje peníze mnoha asociacím zabývající se Parkinsonem a pomáhá jim tak financovat potřebné vzdělávání. Cestoval jsem do mnoha zemí, kde jakékoli vzdělání v oblasti strategií zvládání Parkinsonovi choroby jednoduše neexistuje. Tito lidé zoufale potřebují naši pomoc a my jsme odhodlaní jim prostřednictvím naší nadace pomoci.

Můžeš se s námi podělit o nějaký ze svých nejpamětihodnějších zážitků s Naboso a Parkinsonem?
Mám tolik úžasných a život měnících příběhů. Tady je můj oblíbený. V červnu 2018 jsem strávil týden prací na klinice fyzioterapie v San Luis Potosi v Mexiku. Potkal jsem tam jednu dámu, Marii Celindu. Měla Parkinsonovu chorobu. Jak můžete vidět na videu v horním levém kvadrantu, její prsty byly dyskineticky propnuté, takže nedokázala chodit bez pomoci.

https://www.youtube.com/watch?v=Bo6QkhEBuus

Na tomto videu (nahoře vlevo) má obyčejné boty, bez vložek Naboso. O dva dny později jsem učil workshop s 50 účastníky. Maria Celinda byla mezi nimi a používala vložky, které jsem jí dva dny předtím dal.

Už na ten seminář přišla bez jakékoli asistence a cítila se výborně. V pravém horním kvadrantu vidíte video cviku, který jsme dělali s několika lidmi. Můžete jasně vidět, že Maria jde docela dobře (ona je ta v růžovém nátělníku). Po pár minutách chůze můžete vidět, jak se v dolním levém kvadrantu ROZEBĚHLA!

Cítila se tak dobře, že běžela a běžela. Na konci videa můžete vidět jak několik z nás postává s Mariou, povídá se (a brečí). Nejenže dokázala jít bez opory poprvé po mnoha letech, ale dokázala také běžet poprvé po 15 LETECH!

Ještě lepší je video v pravém dolním kvadrantu. Maria několik let nechodila do práce. Byla PhD, profesorka chemie na univerzitě. Šest měsíců poté, co jsem ji potkal na svém semináři v Mexiku, jsem vystoupil z letadla v San Francisku, abych zjistil, že Maria JE ZPÁTKY V PRÁCI a učí opět na univerzitě.

TOTO je úžasný příběh a Naboso vložky jsou důvod, proč byla schopná dostat se z bodu, kdy nemohla chodit do práce a byla schopná se pohybovat pouze s asistencí do bodu, kdy se mohla vrátit zpět do práce a začít znovu učit!

 

Zaujaly vás Naboso Neuro Vložky? Více se o nich můžete dozvědět na: http://www.nabosotechnology.com

O Karlovi a Parkinson´s Regeneration Training se můžete dozvědět více na: http://www.neuromotortraining.com


Autor: EBFAFITNESS
Publikováno: 13.1. 2020
Zdroj: https://barefootstrongblog.com/2020/01/13/naboso-parkinsons-with-karl-sterling/
Přeložil: Roman Kladivo