Maio: Fasciální jóga je obohacením jakékoliv cvičící praxe

17.07.2018

Nikol Maio je naší spolupracující lektorkou a bude průvodkyní světem fasciální jógy - dvou inspirativních workshopů a třinácti cvičebních lekcí. Položili jsme jí pár otázek a dočkali se zajímavých odpovědí...

Je fasciální jóga pro všechny?
Věnuji se józe více jak dvanáct let a fasciální jóga je skutečných oživením již zaběhlých jógových asán. Myslím, že jakákoliv jóga je závislá na učiteli, který daný styl předává dále. Pokud je učitel uvědomělý pohybu a má patřičnou praxi, dá se říci, že je jóga pro všechny. V dnešní době má mnoho lidí již nesprávné pohybové návyky, stereotypy, které jim nepřispívají ke správné postuře ani pohybu, a pokud na tyto rozdíly učitel jógy (ať už jakéhokoliv zaměření) nedá důraz, může si dotyčný člověk ublížit. Každým dnem je více učitelů pohybu a povědomí o správnosti a nutnosti se hýbat. Fasciální přístup je jistě prospěšný pro většinu lidí, ať už z důvodu lepšího vnímání a poznání vlastního těla, tak zároveň lepší komunikace s danými segmenty a ovládání ho.

Co tě k ní přitáhlo, co bylo impulsem?
Impulsem byla určitě nová inspirace do již zaběhlých učitelských strereotypů a poznání nového přístupu. Ráda se vzdělávám a učím novým věcem a myslím, že obecně pro učitele je to nutnost, aby "neusnuli na vavřínech" a stále hledali nové stimuly do své práce a mohli být tak sami inspirací pro lidi.

Považuješ ji za něco nového?
Fasciální jóga je jistě obohacením jakékoliv cvičící praxe. Líbí se mi zde práce se zvukem, s auto-masážemi a učení se lepšímu vnímání těla.

Fascie mají oblibu ve variabilitě, jak ty sama o sebe v tomhle směru pečuješ?
Ráda používám jakékoliv míče k uvolňování a vnímání daných partií těla, dále používám pěnové válce a ve zdravotním cvičení či józe je to najednou velká pomoc při uvolnění zatuhlých částí těla bez pomoci maséra. Vedu lidi k tomu, aby nepoužívali tyto pomůcky jen na našich hodinách, ale aby se naučili si pomoci i doma za pár minut pozornosti.

Daniela Meinl pracuje hodně i s hlasem, zpěvem, kytarou, děláš také něco podobného?
Ano, Daniela je skvělou "zvukovou" učitelkou. Byla mi inspirací vrátit se po 20 letech znovu ke hraní na kytaru. Zpěv mě provází odmalička, ale upřímně jsem ho do mých hodin do poznání fasciální jógy tolik nezapojovala. Od kurzu s Danielou to byl velký obrat a musím říci, že zvuk a hlas mě od té doby ve cvičení provázejí a jsou velkým pomocníkem. A kupodivu i lidi, kteří jsou zarytí "nezpěváci" se najednou s radostí přidávají a neostýchají se zvukově při hodině projevit.

Jak hodně bude inspiration day inspirující? :-) 
:-) to uvidíme. Je to samozřejmě velká odpovědnost a zároveň výzva, jelikož Daniela bude ve školení pokračovat a já bych měla tento koncept jen lidem představit, aby měli lepší přestavu o tom, do čeho jdou. Inspirační den bude hodně praktický, což bude jistě pro mnohé příjemné. Tak pokud se potom budou chtít na daná témata dozvědět více, mohou pokračovat k Daniele na třídenní školení. Samozřejmě se budu snažit dát co nejvíce podnětů k novým impulsům do fasciální práce s lidmi. Je dobré, že i od září bude možné hodiny fasciální jógy navštěvovat na Andělu v pravidelném kurzu pro veřejnost, kde 75 minut každý týden ve středu budeme cvičit.

Léto, podzim a zima s FASCIAL YOGA!

"FASCIAL YOGA INSPIRATION DAYS"
Neděle 19. srpna a 4. listopadu od 9:00 do 15:00 hod v Praze.
INFO: http://www.tptherapy.cz/skoleni-FASCIAL-YOGA-INSPIRATION-DAYS

"FASCIAL YOGA COURSE"
Od 12. září do 5. prosince každou středu.
INFO: http://www.tptherapy.cz/skoleni-FASCIAL-YOGA-COURSE

Inspiration days jsou zároveň i jakousi přípravou a ochutnávkou na zmíněné školení FASCIAL YOGA TEACHER TRAINING, které proběhne v únoru příštího roku (7. - 10. 2. 2019, lektorem bude Daniela Meinl):
http://www.tptherapy.cz/skoleni-FASCIAL-TEACHER-TRAINING