Koloběžka jako váš všestranný terapeut

21.12.2020

Jízda na koloběžce nebo koloběh je všestrannou a komplexní pohybovou aktivitou a může být ideální činností prakticky pro každého. Mladší i starší, muže i ženy, zdravé i indisponované. A při správné technice a pravidelném střídání dolních končetin se ukazuje jako vhodný pohybový prostředek pro lidi všeobecně s nedostatkem pohybu a se špatnými pohybovými návyky - podle nás dokáže zlepšit základní pohybové cítění a vůbec vnímání vlastního těla, což je jeden z faktorů, který stále více lidem chybí.

Koloběžka přináší řadu pozitivních benefitů, které bychom rádi postupně nastínili. Sami je chceme v praxi více prozkoumat, takže budeme naši inspiraci zveřejňovat postupně. Co se nám zatím jeví u koloběhu jako velice pozitivní, je podpora pohybového vzoru stoj na jedné noze s následným zlepšováním celkové rovnováhy. Ta se s věkem zhoršuje a řada lidí nedokáže vydržet a balancovat na jedné noze a to přináší řadu negativních důsledků. Na koloběžce při současné opoře o ruky to lze procvičovat jednodušeji a účinněji. Kromě samotné jízdy lze zařazovat i specifičtější balanční cvičení, která zvýší celkový komfort i při samotném odrážení. Již zmíněná opora o ruky a s ní lepší stabilizace trupu, středu těla a kloubů je navíc významným faktem v celkovém propojení těla a lze ji různě obměňovat.

Dalším benefitem v jízdě na koloběžce je její vliv na koordinaci a to ve smyslu schopnosti pracovat unilaterálně, zatěžovat každou stranu zvlášť, koordinovat dolní končetiny s následným propojením s mozkem (současné zapojení pravé a levé mozkové hemisféry).

Co může být také zajímavým bonusem, který není moc často zmiňován, je možnost variability a to ve smyslu úchopu, postavení chodidel, způsobu odrážení, rychlosti jizdy, celkového postoje… Buďte rozhodně variabilní ve všech těchto možnostech a vaše tělo, svaly, tkáně z toho rozhodně budou těžit.

Rádi bychom ve vztahu ke koloběhu samotnému zmínili i vhodné obutí. Při každém dopadu chodidla, přenesení váhy a odrazu dochází k řadě důležitých činností ve smyslu napojení na celé tělo. A z toho důvodu jsme názoru, že by mělo jít o boty, které budou podporovat lepší vnímání vycházející už ze samotných chodidel. A to je možné v barefoot obuvi. S tou se snažíme také koloběžky propojit. U barefoot nám jde hlavně o flexibilitu bot, o jejich vhodnost pro odraz, možnosti ohnutí a následného správného zapojení přednoží, optimálního odvinutí chodidla a kvalitnějšího celkové provedení pohybu při odrazu.


Prohlédněte si nabídku koloběžek v našem storu: https://www.movelabstore.cz/KOSTKA-KOLOBEZKY