Jak vyladěný je váš nervový systém? Pokroky bosonohé vědy

18.04.2018

Mobilní telefony, billboardy, televizní reklamy, chytré hodinky... dnes, více než kdy dřív, je náš nervový systém nepřetržitě zahlcován informacemi. Tato přílišná stimulace má však na náš mozek naprosto opačný efekt - místo přijímání velkého množství informací se může "vypnout" coby forma obrany proti veškerému externímu šumu, který dnes a denně zažíváme.

Tento koncept "vypnutí" můžeme vidět i u lidí žijících ve městech, kteří přestanou vnímat neustálý hluk, troubení aut, rachot na stavbách a ruch v ulicích, nebo také u matky, která je schopná fungovat i s ječícím dítětem v pozadí.

ZÁKLADNÍ "ZVUKY" LIDSKÉHO POHYBU

Vezmeme-li tento koncept ještě o krok dál, můžeme ho aplikovat i na lidský pohyb a požadavky naší nervové soustavy, aby zachovala dynamickou rovnováhu a hlídala naše držení těla během chůze. V případě lidských pohybových vzorců tyto "zvuky" vstupují do těla jako smyslové vjemy - vibrace, pohyby kloubů, tlak, struktura povrchu, napětí a tak podobně. Tento smyslový šum je klíčový k řádné aktivaci konkrétních svalů a jejich skupin a stabilizaci pro správné napětí či uvolnění v závislosti na síle zpětných nárazů.

CHODIDLO JAKO BRÁNA PRO SMYSLOVÝ ŠUM

Pokud je chodidlo jedinou plochou kontaktu těla se zemí, pak se většina tohoto smyslového šumu dostává do nervové soustavy právě prostřednictvím plosky chodidla. Pokud je noha vůči těmto vjemům "hluchá" nebo není náš nervový systém schopen dostatečně je vnímat, výsledkem mohou být zranění způsobená zpomalenými reakcemi, nerovnováhou a chybnými pohybovými vzorci.

Jednou z největších příčin neschopnosti vnímat tyto vjemy je špatný výběr obuvi. Silné podrážky, hladké stélky a podpatky zcela odříznou naše těla od povrchu a "vypnou" naši schopnost ho vnímat. Polstrování tlumí vibrace, hladké stélky a ponožky zabraňují vnímání povrchu během chůze a silné podrážky nedovolí chodidlům vnímat zpětný náraz na základě čehož dochází ke špatným svalovým reflexům a pomalým reakcím.

STRUKTUROVANÉ STÉLKY NALADÍ NAŠE CHODIDLA

V říjnu 2017 Naboso Technology představila světu stélky navržené tak, aby podporovaly vnímání receptorů našich chodidel během dynamického pohybu, což pomáhá nervovému systému naladit se na každou změnu těžiště a každý kontakt chodidla se zemí. V roce 2015 studie dr. Lipsitze prokázaly, že stélky s nízkými vibracemi dokázaly pomoci zlepšit držení těla a problematickou chůzi seniorů. Další výzkum dr. Davida pak podrobněji prozkoumal roli strukturovaného materiálu na správné vnímání a pohyb kotníku u hráčů fotbalu, kteří zaznamenali rychlejší reakce těla a větší produkci síly.

NALAĎTE SE KAŽDÝ DEN NABOSO

Dalším skvělým způsobem, jak se naladit na smyslovou stimulaci je zařadit do každodenního režimu bosou stimulaci, to znamená žádné boty, žádné ponožky, žádné měkké materiály a podložky. Stimulace bosých chodidel zlepšuje jejich propriocepci (dotekové vnímání) a udržuje je ve formě zcela přirozeným způsobem.

 

ZDROJ: http://nabosotechnology.com/the-barefoot-advantage/2018/2/11/how-tuned-in-is-your-nervous-system-advances-in-barefoot-science