Interocepce: Emocionální strana lidského myofasciálního systému

29.08.2017

Jako pohyboví specialisté jsme se naučili hluboce ocenit síť proprioceptorů v našich tělech. Od vnímání povrchu či vibrace, až po napětí v našich fasciích, propriocepce je skutečně naším šestým smyslem.

Ale co kdybych vám řekla, že v těle existuje ještě významnější faktor této myofasciální sítě?

Co kdybych vám řekla, že tenhle myofasciální systém hraje mnohem větší roli nejen v našem pohybu,  ale především v našich emocích?

Představení interocepce

Podle Dunn a kolektivu, interocepce je dalším smyslem našeho fyziologického rozpoložení. Je to všudypřítomná informační síť, která representuje tělo uvnitř sama sebe.

Interocepce představuje schopnost našeho těla detekovat i ty nejmenší změny v organismu, například změny ve svalech, kůži, kloubech či orgánech. Tato detekce se potom zrcadlí v různých pocitech: teplo, chlad, bolest, šimrání, hlad, žízeň, sexuální vzrušení, svalová aktivita, tlukot srdce, roztažení močového měchýře či žaludku (Schleip a kolektiv).

Jaký je tedy rozdíl mezi interocepcí a propriocepcí?

www.kuvarsitwatch.me

Interocepce            vs.        Propriocepce

 

Volná nervová zakončení              Myelinové malé nervy

½ - 1 sekundové zpoždění            30-90 m/s

Spojení mezi tělem a myslí            Fyzický pohyb

Reiki, práce s energií                     Fyzický pohyb

 

Vidíme, že rozdílů je tedy více. Jedním z těch nejzásadnějších je fakt, že interoceptory jsou s volným nervovým zakončením a zpracovávají informace se zpožděním, zatímco proprioceptory informaci zpracují rychle v milisekundách.  To alespoň slouží jako připomenutí si důležitosti propriocepce při jakémkoli pohybu, kterému se věnujeme.

Podle nedávno vydaného článku od Schleip a kol., naše myofasciální síť je ve skutečnosti složená z mnohem větší koncentrace interoceptorů než proprioceptorů. 80% periferních nervů, které najdeme ve fasciích, mají volná nervová zakončení - a 90% z nich jsou interoceptivní!

 

Poměr mezi proprioceptory a interoceptory je tedy 1:7.

 

Moc lidského doteku

Tato hustota interoceptivní sítě výrazně ovlivňuje naši potřebu fyzického doteku a následného uvolnění oxytocinu. Spousta především jemnějších masážních technik přímo ovlivňuje náš interoceptivní systém.

Jednou z nejhustějších oblastí interoceptivní sítě v našem těle jsou fascie orgánů. Změny v orgánech se potom často nesprávně zamění například za zažívací potíže, ačkoli se ve skutečnosti jedná o emoce, které se mohou pojit třeba k nervozitě či vzrušení před nějakou zkouškou.

Interocepce v praxi

Pojem interocepce je stále poněkud nový, ale věřím, že se bude nadále rozšiřovat. Díky našemu ocenění propojení těla a mysli a různých fasciálních programů je nevyhnutelné, abychom se tomuto tématu věnovali více do hloubky.

 
 
Vyzkoušejte si vlastní interocepci a propriocepci díky inovativní masážní podložce Naboso http://fitnessperformance.cz/eshop-Naboso-treninkova-podlozka
 
Autor: Dr. Emily Splichal
 
Publikováno: 20.6.2017
 
Odkaz na původní článek: https://barefootstrongblog.com/2017/06/20/interoception-the-emotional-side-of-the-human-myofascial-system/ rolex replica