Elastická chůze (4.)

10.09.2019

7. Vrchol: Nechte křížovou kost klesnout

Toto je pravděpodobně nejobtížnější bod z mého seznamu. Pokud všechny ty dlouhé svaly a fascie v přední části těla selžou ve své snaze stabilizovat páteř, zapojí se do této činnosti jako forma nouzového řešení některé krátké svaly na zádech (Bergnark, 1989) (Reeves, a kol., 2007). To vytváří paradoxní situaci, kdy tyto svaly začnou být nadměrně aktivní a postupem času i přetížené v oblasti, která je už tak příliš krátká. To vede k nadměrné lordóze beder.

Lidé v této situaci mohou být schopni snadno uvolnit svá bedra, pokud se předkloní, aby si například zavázali tkaničky od bot, ovšem nemusí být schopni svoje svaly uvolnit vůbec během fyzické aktivity. Tato situace není neobvyklá mezi profesionálními sportovci a tanečníky, kteří trpí bolestmi beder. To, co tito lidé potřebují, je naučit se uvolnit své zádové svaly - jinak řečeno - nechat poklesnout svou křížovou kost, zatímco vykonávají nějaký silový pohyb (Obrázek 17.7, šipka C). Schopnost provést tento jemný pohyb je také naprosto nezbytné pro schopnost dostat pánev do rovnováhy a chodit za použití elastických fascií na zádech. Pochopitelně je nemožné naučit se to pouze skrze teorii - ovšem pokud vím, tak techniky Tai Chi Quan jsou takovému tréninku nejblíže (viz. Kapitola 15).

Pokud jsou elastické fascie v oblasti bederní páteře schopné se během chůze natáhnout a znovu smrštit, prožene se skrze páteř a bederní obratle vlně podobný pohyb. Díky tomu dojde k přirozenému protažení všech fascií v bederní oblasti, které pak nemají žádný důvod k rozvoji bolesti.

8. Pohybujte horní polovinou těla

Ačkoli tradiční analýza chůze se chová k horní polovině těla pouze jako k pasivnímu pasažérovi (Perry, 1992), já si myslím, že elastické fascie dolní části zad existují proto, aby byly použity při chůzi. Aby k tomu ovšem mohlo dojít, potřebují tyto fascie zdravou úroveň napětí namísto toho, aby byly pomačkané. Pro dynamickou, elastickou chůzi je zapotřebí, aby byla bederní páteř specifickým způsobem protažená. To znamená, že horní polovina těla by měla být mírně nakloněná směrem dopředu. Tento náklon se vám bude pravděpodobně zdát zpočátku poněkud divný, jako byste měli co nevidět přepadnout dopředu a bude vás nutit dívat se směrem do země. Nenechte se ovlivnit a dívejte se místo toho na horizont (Obrázek 17.9).

9. Paže jsou také důležité

Zatímco jdete, nechtě své paže zhoupnout se mnohem dál a silněji dozadu, než jste zvyklí. Pokud se paže zhoupnou dostatečně daleko dozadu, nohy se přizpůsobí pomocí delších kroků, o kterých jsme se bavili výše. V návaznosti na to pánev a trup vytvoří torzní pohyby a radostně protáhnou své fascie. Navíc pata přední nohy bude díky tomu schopná došlápnout na zem jemně jako kočičí tlapka (Obrázek 17.10).

10. Choďte častěji

Nechte své auto nebo kolo tam, kde jste ho zaparkovali a raději se častěji projděte. Jděte na zastávku, která je o něco dál. Jděte delší cestou, když jdete z práce. Zaparkujte auto na druhé straně parku a dojděte domů. Sežeňte si dobré oblečení do mokrého a studeného počasí. Choďte svižně, tak aby se vám zrychlil krevní oběh, dopřejte si trošku více kyslíku. Nechte své děti, aby si také zvykly na chůzi. Pokud si vám lidé stěžují na bolesti zad, zeptejte se jich: „Jak často se procházíte? Jak chodíte?“ Nebuďte překvapení, když si všimnete, že se usmíváte bez zjevného důvodu, zatímco jdete elasticky. Přece jen možná přitom objevíte radost z chůze, stejně jako jsem to udělal já.

ELASTICKÁ CHŮZE (1. část) - http://movelabmagazine.cz/magazin-Elasticka-chuze
ELASTICKÁ CHŮZE (2. část) - http://movelabmagazine.cz/magazin-Elasticka-chuze-kroky
ELASTICKÁ CHŮZE (3. část) - http://movelabmagazine.cz/magazin-Elasticka-chuze-chodidla

Autor: Adjo Zorn.
Zdroj: kniha Fascia in Sport and Movement.
Přeložil: Roman Kladivo.