Dýchejte nosem a lehce, říká Patrick McKeown autor The Oxygen Advantage (2.)

17.04.2019

Pokračování rádiového rozhovoru s Patrickem McKeownem odborníkem na dýchání (Buteyko, Oxygen Advantage).

PRVNÍ ČÁST: http://movelabmagazine.cz/magazin-Dychejte-nosem-a-lehce
 

Dave Asprey: Takže řekněme, že zrovna nastupuji do letadla…a jen pro úplnější obrázek…zrovna se vracím z Burning Man, takže mám prach v očích. Ten vyvolal začínající infekci očí, která na oplátku podráždila moje dýchací cesty. Je to můj první problém s dýchacími cestami po roce, ale řekněme, že je mám trochu ucpané. Takže, budu nastupovat do letadla…

Patrick McKeown: O.K.

Dave Asprey: Co mám dělat? Jak mám hacknout vlastní systém?

Patrick McKeown: O.K. udělej pro mě něco, zacpi si jednu nosní dírku a nadechni se nosem.

Dave Asprey: Skrz tu zablokovanou?

Patrick McKeown: Skrz kteroukoliv. O.K. a teď vyzkoušej tu druhou. Vyzkoušej tu druhou nosní dírku kdykoliv…

Dave Asprey: Aha, takže chceš, abych tou druhou jenom vydechl? O.K.

Patrick McKeown: Jasně.

Dave Asprey: Takže jí mám taky vydechnout? O.K.

Patrick McKeown: Všechno, co budu teď dělat je, že budu poslouchat.

Dave Asprey: O.K.

Patrick McKeown: O.K. Takže z toho co slyším – a nebude to teď úplně perfektní – tak slyším, že pravá dírka je volnější než levá. Zdá se mi, že levá je ucpanější.

Dave Asprey: Dal jsem si trošku ozonového plynu do pravé nosní dírky těsně předtím, než jsme začali. Je to můj normální hack pro tyto problémy, ale neměl jsem dost času udělat totéž i s levou.

Patrick McKeown: O.K., takže tvoje levá nosní dírka je o něco málo ucpanější. Tenhle jednoduchý test je to, co vždycky děláme na úvod a pak už je to jen o tom udržet pusu zavřenou a normálně dýchat nosem. Normálně se nadechnout i vydechnout.

Dave Asprey: O.K.

Patrick McKeown: Normálně se nadechni nosem, vydechni nosem a zacpi si ho prsty.
 

!!! V prosinci letošního roku (6. - 8. 12.) pořádáme v Praze první certifikační školení OXYGEN ADVANTAGE.

Nenechte si ujít tuto akci. Více info: http://www.movelabinstitute.com
 

Dave Asprey: Mám mít prázdné plíce?

Patrick McKeown: Jo, po normálním výdechu si ucpi nos a začni kývat hlavou se zadrženým dechem. Udržuj zadržený dech, dokud neucítíš relativně silný nedostatek vzduchu. To co teď děláme, je že měníme poměr tvých krevních plynů a jak zadržuješ dech, dochází k uvolňování oxidu dusnatého z pranasálních dutin do nosní dutiny. Když to začne být opravdu těžké, tak se uvolni, ovšem nadechni se nosem. Takže, jakmile to začne být těžké, pusť nos a klidně se nadechni. Vždy na konci tohoto cviku utiš svůj dech a nadechuj se i vydechuj nosem. Teď, když to zkusíš šestkrát…

Dave Asprey: Páni, ono to skutečně něco dělá.

Patrick McKeown: Je to velmi, velmi efektivní a dokonce i proti senné rýmě.

Dave Asprey: Kruci!

Patrick McKeown: Takže obvykle ti to pomůže uvolnit nos velmi rychle…

Dave Asprey: Páni, pokud se chcete podívat, jak se houpu dopředu a dozadu, zatímco si držím nos, koukněte se na bulletproof.com/youtube. Tohle většina lidí poslouchá z auta nebo v práci, ale pokud se díváte přes YouTube, tak víte, jak divně jsem právě vypadal. Bože, ale udělalo to pořádnou změnu…a říkáš, že bych to měl udělat šestkrát?

Patrick McKeown: Ano, udělej to jednou a počkej minutu, aby ses zotavil. Minuta je dostatek času na to, aby se úroveň tvého oxidu uhličitého vrátila do normálu. Pak to udělej znovu a znovu, než se dostaneš na šest opakování. Přičemž mezi pátým a šestým opakováním bys měl cítit, jak se ti nos opravdu výrazně uvolňuje. Pochopitelně, pokud má někdo silně deformovanou nosní přepážku nebo jiné strukturální problémy, tak mu tím moc nepomůžeme, ale většině lidí ano. Když se podíváš na mě, tak jsem musel snad jen 15 lidem říct „Nedokážu ti pomoct, musíš se vrátit zpět na ENT.“ A to je patnáct lidí z několika tisíc. Z práce s klienty od roku 2002 pomocí této metody.

Dave Asprey: To je pozoruhodné. Dobrá, takže pokud nás posloucháte a přeslechli jste instrukce, jednoduše zavřete pusu, normálně dýchejte nosem a po výdechu nosem tak, aby vaše plíce byly téměř prázdné si chyťte nos a zadržte dech, dokud se nezačnete tak nějak zoufale potřebovat nadechnout. Poté pokračujte v normálním dýchání nosem.

Patrick McKeown: Ano a nezapomeň na kývání.

Dave Asprey: Ano a musíte se kývat.

Patrick McKeown: Nebo se můžete projít kolem. Jde jen o to vykonávat nějaký fyzický pohyb. To ti totiž pomůže trošku na sebe zatlačit a zvýšit svou potřebu se nadechnout. Když už ta potřeba začne být hodně silná, musíš pustit nos, ale dál se nadechovat nosem, protože oxid dusnatý se bude nadále uvolňovat do vašich nosních dutin. A my potřebujeme tento plyn dostat do plic, protože tam pomůže uvolnit průdušky. Jinými slovy, nejen že si takto uvolníš nos, ale pomůže ti to i uvolnit tvé dolní dýchací cesty.

Pokračování příště.
 

OXYGEN ADVANTAGE - 3 DAYS INSTRUCTOR TRAINING
6. - 8.12. 2019, Prague
Více info: http://www.movelabinstitute.com
 

ZDROJhttps://44uc8dkwa8q3f5b66w13vilg-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2017/09/BPR_Patrick_McKeown.pdf
Přeložil: Roman Kladivo