Dýchejte nosem a lehce, říká Patrick McKeown autor The Oxygen Advantage

10.04.2019

První část rádiového rozhovoru s Patrickem McKeownem odborníkem na dýchání (Buteyko, Oxygen Advantage).

Dave Asprey: Posloucháte Bulletproof Radio s Dave Aspreyem. Dnešním hostem je světově uznávaný expert na dýchání, který strávil posledních 15 let pomocí tisícovkám lidí po celém světě s problémy jako jsou dechové obtíže, poruchy dechu spojené se spánkem, vysoká úroveň stresu, slabá koncentrace a úzkost. Napsal osm bestsellerů na toto téma včetně jednoho s názvem „The Oxygen Advantage“, které jsou plné různých druhů dýchání, které pomáhají sportovcům zlepšit jejich výkon. Jedná se o člověka, kterému se podařilo zbavit se všech příznaků svého vlastního astmatu a žít bez nich mnoho let. Cestuje po celém světě a právě teď s námi mluví z Galway v Irsku. Nemluvím tu o nikom jiném než o Patricku McKeownovi. Patricku, vítej v Bulletproof Radio.

Patrick McKeown: Díky moc Dave. Jsem rád, že jsem tady.

Dave Asprey: Takže víme, že jsi velký fanoušek relativně staré dechové techniky, která pro naše posluchače není dechová technika Wima Hofa, ačkoli já osobně jsem taktéž velký fanoušek Hofa. To, o čem se ale budeme bavit, pochopitelně nemá nic společného s Wimovým programem. Jmenuje se to Buteyko. Můžeš mi o něm říct něco víc?

Patrick McKeown: Určitě. V podstatě mezi léty 1950 až 1960 působil v Rusku doktor jménem Dr. Constantine Buteyko a součástí jeho výzkumu byla práce s astronauty během sovětského vesmírného programu. Jeho práce byla snaha zjistit ideální poměr kyslíku v raketě pro cestu do vesmíru. Takže prováděl spoustu výzkumu týkajícího se kyslíku, dýchání atd., a v určitý moment se obrátil i na východní medicínu a hodně čerpal z jógy. No a poté když pracoval s nemocnými pacienty si všiml, že čím nemocnější pacient je, tím těžší je pro něj dýchat. A tak ho napadlo, je to jejich nemoc, co způsobuje těžké dýchání nebo je to jejich těžké dýchání co zhoršuje jejich nemoc? V té době sám trpěl velmi vysokým krevním tlakem. A tak začal zpomalovat vlastní dýchání a jak se mu dařilo jej utišit, začal zjišťovat, že jeho vlastní krevní tlak klesá. A tak se mu podařilo tyto dva oddělené body spojit. Z Ruska se tato metoda kvůli komunistům dostala teprve v 90. letech. Po pádu komunistů se ale začala šířit a byla primárně používaná pro pomoc lidem, kteří trpěli astmatem. Jeho základem jsou jednoduché principy, dýchejte nosem a dýchejte lehce. Nedýchejte příliš tvrdě. Dýchejte nosem, dýchejte pomocí bránice a snažte se o jemné tiché dýchání. To jsou principy, kterými jsou protkány všechny dechové techniky…a jen tak mimochodem, nejsme zas tak daleko od Wim Hofových metod. Pracujeme taktéž se spoustou metod pro zadržování dechu, ovšem nepoužíváme před nimi hyperventilaci. Jinými slovy používáme zadržování dechu, silné zadržování dechu, ovšem ne těžké dýchání. Myslím si, že krátkodobá hyperventilace je v pořádku. Je to jistá forma stresu pro tělo. Ovšem to, co já chci, je zaměřit se na dýchání 24/7. Takže pokud někdo používá Wim Hof metodu a zhluboka dýchá během řekněme 30 dechových cyklů, tak je to v pořádku, ovšem jak dýchá zbytek z těch 24 hodin? A to je to, kde přicházím na řadu já.
 

!!! V prosinci letošního roku (6. - 8. 12.) pořádáme v Praze první certifikační školení OXYGEN ADVANTAGE.

Nenechte si ujít tuto akci. Více info: http://www.movelabinstitute.com
 

Dave Asprey: Chápu. Toto je asi jedna z těch věcích, o kterých bys před deseti lety neslyšel mluvit prakticky nikoho. A přitom Ruský vesmírný program vytvořil tolik úžasných technologií pro bio-hackování, o kterých většina lidí ani neví, že jsou ruské. Cerebrální elektrická stimulace, kterou posledních dvacet let používám pro zlepšení svého spánku, tyto dechové cviky, zvláštní bojová umění, upřímně nemůžu jinak než obdivovat ruskou vesmírnou technologii pro hackování lidí. Dokonce i přerušovaný trénink hypoxie z HeadStrong je odtud odvozený, což je něco, k čemu jsem si myslel, že se dostaneme. Ovšem, proč ses zaměřil na Buteyko metodu, vzhledem k tomu, že ruští hackeři umí neuvěřitelnou spoustu úžasných věcí? Mimochodem, nemluvím teď o ruských hackerech, kteří napadají americké servery a které naopak háčkujeme my. To je pro mě už minulost. Mluvím o hackování lidí, jen abychom si rozuměli.

Patrick McKeown: Chápu

Dave Asprey: Ale, proč Buteyko?

Patrick McKeown: Našel jsem ho naprostou náhodou. Dvacet let jsem trpěl na astma a i když jsem si to tenkrát neuvědomoval, byl jsem ve škole prakticky vždycky unavený. Měl jsem neustále ucpaný nos a dýchal jsem ústy. Takže - měl jsem astma, byl jsem neustále unavený a nikdy jsem si to úplně nespojil, takže jsem chodil po doktorech. Několikrát jsem skončil v nemocnici. Vystudoval jsem úplně jiný obor a pak jsem si přečetl článek v irských novinách, kde psali o práci jednoho ruského doktora. Rozhodl jsem se ho najít online a to byl tenkrát internet teprve v plenkách. To, co jsem od něj našel, byl cvik na uvolnění nosu a tak jsem ho začal procvičovat. Nebylo to nic těžkého, jenom se nadechnout nosem, vydechnout nosem, ucpat ho, zadržet dech a kývat hlavou nahoru a dolů tak dlouho, jak dlouho dokážeš. A tím jsem si dokázal uvolnit nos. Když se mi to podařilo, snažil jsem se postupně přecházet na dýchání nosem a držet pusu zavřenou. Často jsem měl pocit, jako bych se dusil, ale vytrval jsem. Dodnes si pamatuji, jak jsem šel spát druhou noc poté, co jsem začal. Byla to první noc, kdy jsem se probudil a cítil se odpočatý. Teď často slyšíme o astmatu, ale málo kdy si jej spojíme s rhinitidou. Rhinitida je vlastně ucpaný nos, ke kterému dochází, protože cokoli se děje ve spodní části plic cestuje nahoru a cokoli se děje v nose cestuje zase dolů do plic. Často si jej nespojujeme ani se spánkem a přesto tahle jednoduchá věc naprosto proměnila můj život. Pracoval jsem v korporátním světě, což moje dýchání taktéž silně ovlivňovalo. Byl jsem neustále ve stresu, dýchal jsem pusou atd. a tak jsem se rozhodl pro změnu kariéry. Odjel jsem proto do Ruska. Trénoval jsem v Rusku. Získal jsem akreditaci od Dr. Buteyko, vrátil jsem se a zbytek už je historie.

Dave Asprey: To chápu, když jsem byl dítě, tak jsem taky trpěl na astma a pamatuji si, jak jsem se jednou v noci probudil a šel nahoru, respektive, spíš jsem se vyplazil nahoru do pokoje rodičů a řekl jsem „Nemůžu dýchat“ a oni na to „Co?“

Patrick McKeown: Ano

Dave Asprey: Byla to pěkně děsivá situace a zašlo to tak daleko, že jsem si myslel, že omdlím. Když je ti deset, děláš prostě blbosti. Jak se totiž ukázalo, žil jsem v té době ve sklepě, který měl v sobě toxické plísně.

Patrick McKeown: Jasně.

Dave Asprey: Která mi neustále způsobovala rhinitidu. Měl jsem oteklý krk nebo infekci horních cest dýchacích v podstatě každý měsíc…ve skutečnosti, když mi bylo kolem dvaceti, byl jsem jen pár dní od operace vedlejších nosních dutin, když jsem přišel na způsob, jak si je sám napravit bez operace. Jednoduše šlo o to, dostat z nich všechno ven a teď už mám jenom zřídkakdy jakékoli problémy, takže můžu nosem dýchat. Ovšem hádám, že polovina lidí, co nás teď poslouchá nosem dýchat nemůže, kvůli nějakému zánětu.

Patrick McKeown: Jo…

Dave Asprey: Jak vlastně používáš své dechové techniky, když máš ucpaný nos?

Patrick McKeown: Už v roce 1923 přišli na to, že když zadržíš dech, začneš zvedat úroveň oxidu uhličitého ve své krvi.

Dave Asprey: Jasně

Patrick McKeown: A teorie říkala, že narůst CO2 dokáže otevřít a uvolnit nos. Pochopitelně na celou věc může mít vliv mnohem více faktorů než jen CO2. Zadržení dechu může způsobit stresovou odezvu. Jak zadržujete dech, může dojít k ohřátí nosních dutin, zvýšení podílu oxidu dusného a tak dále. Jak už jsem říkal, může to ovlivňovat celá řada faktorů, ovšem já jsem použil zadržování dechu k uvolnění ucpaného nosu u více než 7000 klientů A fungovalo to vždy naprosto úžasně a jednoduše.

Pokračování příště.

 

ZDROJhttps://44uc8dkwa8q3f5b66w13vilg-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2017/09/BPR_Patrick_McKeown.pdf
Přeložil: Roman Kladivo