Co jsou boty barefoot, minimalistické nebo s nulovým dropem?

17.09.2019

Chcete se vydat naboso, ale všechna ta terminologie vás trošku mate?

Souhlasíme!

Následuje jednoduché vysvětlení toho, co to vlastně znamená nosit 'barefooty' neboli bosé boty a pomůže vám se správným výběrem na vaší cestě k opětovnému spojení s chodidly, tělem a světem kolem vás.

Jednoduše řečeno, na barefootech nenajdete nic tradičního, čím se pyšní klasické běžecké boty. Barefoot bota nebo často nazývaná minimalistická, je co nejjednodušší a pouze chrání chodidla před vlivy počasí a nepříznivým terénem.

Zde je několik klíčových prvků vyznačující barefoot nebo minimalistickou obuv.

Pata-prsty sklon – znamená výškový rozdíl v přední a zadní části boty (přednoží – pata). Správná barefoot obuv by měla mít 'nulový drop'- nulový sklon mezi špičkou a patou (mimochodem stejně jako naše nohy). Minimalistické boty jsou ve skutečnosti 'nízkoprofilové boty', což znamená, že sklon mezi patou a přednožím je něco mezi 4 – 7 mm. Ve srovnání s běžeckou obuví 8-14mm je to stále mnohem méně.

Výška podrážky - nejtenčí podrážku jakou můžeme mít, je bezpodmínečně u barefoot boty.

Toe box – neboli prostor pro prsty je v minimalistické obuvi dostatečně široký, což umožňuje prstům se přirozeně pohybovat. Tradiční boty stejně jako bežecké se zužují, tlačí prsty k sobě a snižují sílu a nezbytnou obratnost prstů.

Lehké a flexibilní – barefoot boty umožňují našim chodidlům přirozený pohyb skoro jako bychom byli naboso. Tedy opravdová barefoot bota je lehká, flexibilní a poskytuje neustálý kontakt chodidla se zemí.fake rolex

Pronace – tradiční běžecké boty mají nejrůznější pěnové výplně. V barefoot botách nic takového nenajdete. Není zde žádná podpora nožní klenby ani kotníku – prostě nic.

Takže. Pokud sháníte boty na pěší turistiku, běh či pro každodenní nošení, můžete jít naboso. Mějte na paměti těchto několik zmíněných věcí výše, které vám pomohou při dalším výběru obuvi.


DRUHÁ ČÁST: http://movelabmagazine.cz/magazin-Nez-se-vydate-na-cestu-s-barefooty

ZDROJhttps://www.vivobarefoot.com/nl/blog/july-2019/what-are-barefoot,-minimalist-and-zero-drop-shoes
PUBLIKOVÁNO: 1. 7. 2019
PŘELOŽILA: Adriana Jonová