Čas rozhýbat palce!

13.11.2019

Naše nohy jsou úžasným nástrojem - od doby, co předkové primátů sestoupili z korun stromů, se lidská noha přeměnila. Z chodidla, jako nástroje skvělého pro šplhání stromů, se vyvinulo lidské chodidlo, které tvoří perfektní základnu a podporu pro vzpřímenou chůzi a vytrvalostní běh.

Skutečnost, že palec je větší než ostatní prsty má svůj důvod. Je čtyřikrát silnější a mohutnější a ve skutečnosti je naší kotvou a klíčem ke zdravému pohybu a správné rovnováze. Představte si, jak aktivně pracují třeba palce Bruce Leeho ve chvíli, kdy se chystá na další kop.

Palec je jedním ze tří kloubů přezdívaných jako 'the rockers', které se dají přirovnat k pilířům. Těmito 'rockery' jsou pata, kotník a přední část chodidla, konkrétně palec. Během pohybu má každý z těchto pilířů určitou funkci. Pokud tedy toužíte po plynulé chůzi, síla a flexibilita palce jsou klíčovými faktory.

Ptáte se, jak tohle všechno funguje? Během chůze má jako první kontakt se zemí pata, kotník se zpevňuje a noha se odrazí pákovým efektem přes palec. Jinak je to u šimpanzů, přenos váhy probíhá pouze přes vnější stranu chodidla. Pokud si představíme obuv s přehnaně velkou oporou a minimálním místem pro palec, následkem mohou být nestabilní chodidla, která budou připomínat šimpanzí chůzi - charakterickou kolíbáním se ze strany na stranu.

Co to pro nás znamená? Normální boty ohrožují správnou funkci našeho palce; jsou úzké, vytlačují palec z jeho přirozené linie a k tomu všemu jsou tuhé, což mu brání v pohybu. A i ta nejmenší podpora palce ho postupem času vyřadí ze hry a čím línější bude, tím méně je schopen držet tělo vzpřímeně.

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ...


TIPY pro čtení:
http://movelabmagazine.cz/magazin-Co-jsou-boty-barefoot-minimalisticke-nebo-s-nulovym-dropem
http://movelabmagazine.cz/magazin-Nez-se-vydate-na-cestu-s-barefooty
 

ZDROJhttps://www.vivobarefoot.com/uk/blog/november-2019/the-great-big-toe
PUBLIKOVÁNO: 2. 11. 2019
PŘELOŽILA: Adriana Jonová