Burton: Použijte screening pohybu jako filtr pro lepší výběr cviků

18.09.2018

Lee Burton hovoří o predikování zranění a samotném PŮVODU FMS:

"Se všemi těmi dostupnými informacemi o FMS, ať už se jedná o výzkum nebo zpětnou vazbu si myslím, že by bylo vhodné vrátit se na začátek a poskytnout vám trošku větší perspektivu v podobě důvodu, který nás vůbec vedl k vytvoření FMS.

FMS jsme vytvořili před více než dvaceti lety jako součást před-tréninkových testů pro středoškolské sportovce. A jeho hlavní cíl bylo pomoci s lepším výběrem cviků ještě předtím, než sportovec vůbec vejde do posilovny. Takže jsme vytvořili tento screening pohybu, abychom mohli říct, co můžete dělat a co ne. To znamená, že mám dvojky a trojky pro „můžete“ a nuly a jedničky pro „nemůžete“. Jinými slovy, máte bolesti? Máte výrazné pohybové dysfunkce? A pokud je odpověď na jednu z těchto otázek ano znamená to,replika óra webáruház že trénink a aplikování zátěže pro některé pohyby není zrovna dobrý nápad.

Pokud cítíte bolest nebo máte výrazná pohybová omezení ve dřepu nebo při kliku, tak víte co...možná bychom takového člověka neměli zatěžovat dřepem nebo dělat bench press. To o co se snažíme, je dělat lepší rozhodnutí. Použít screening pohybu jako filtr pro lepší výběr cviků pro tréninkový program.

A tady to začíná být trošku komplikovanější a pravděpodobně je to místo, kde jsme udělali chybu v raných fázích tohoto procesu. Jde o to, že když vezmeme tento proaktivní přístup, tuto myšlenku lepší volby cviků, tak bychom měli získat lepší tréninkové programy. Osoba, která podle nich cvičí, by s nimi měla mít pozitivnější zkušenosti. A pokud to dokážeme, dokážeme tím snad i snížit počet zranění při tréninku. To je to, čeho jsme se snažili dosáhnout a zároveň místo toho největšího nedorozumění. Ano, vždycky jsme...a já si dodnes myslím, že toto je jednoznačně součást procesu prevence zranění - stejně jako samotný trénink je součástí vašeho procesu prevence zranění, protažení, rozcvička, to všechno je součástí tohoto procesu. My vám pouze dali nástroje k tomu, abyste byli schopni dělat lepší rozhodnutí. A tak jsme vytvořili něco a opět tady občas dochází k nedorozuměním, což je v pořádku, protože tohle je to, co se snažíme dělat. Snažíme se nabízet vzdělání, poskytnout vám tyto nástroje, abyste ve své profesi mohli odvádět lepší práci.

V LEDNU ŠKOLENÍ FMS V PRAZE: http://www.tptherapy.cz/skoleni-FMS-Combo

Takže, pojďme se nyní bavit o výzkumu. A za posledních dvacet let se objevila celá řada výzkumů zabývajících se naším screeningem pohybu. Ale pojďme se nyní vrátit zpět k našemu původnímu záměru. Trošku si teď pomůžeme analogií s autem. Vytvořili jsme auto a to auto dělá poměrně dobrou práci v tom, co jsme od něho očekávali. Ovšem když se rozhodnu vzít toto auto a vydat se přes několik států, měl bych se na něj raději podívat trošku víc do hloubky, protože to poslední co chci je, aby se porouchalo uprostřed cesty. Chci se ujistit, že je moje auto na takovou cestu připravené.

Takže pro nás to znamená, že je tu několik věcí, které potřebujeme zkontrolovat. Nejprve se chceme podívat a ověřit si, jestli je dotyčná osoba dostatečně odolná. Existuje nějaké riziko zranění? Pokud chci zjistit, jestli má dotyčný zvýšené riziko zranění jsou i další věci, které potřebuji zkontrolovat.

Pokud budu kontrolovat své auto, jestli je připravené na cestu přes několik států, musím na svém autu zkontrolovat hned několik věcí, nemůžu prostě věřit a doufat, že tam dojede.

Takže, zkontrolujeme, použijeme YBT, zkontrolujeme mobilitu kotníku.

Takže, pokud je zkoumání případného rizika zranění součástí vaší práce, nemůžete se spoléhat pouze na screening pohybu. Musíte pracovat s mnohem robustnějším modelem. Použijte YBT, zkontrolujte mobilitu kotníku, zkontrolujte zdravotní historii a historii úrazů klienta, všechno to, co je důležité.

Takže, to je to co potřebujete udělat. Výzkum nám pomáhá lépe identifikovat věci, na které se musíme soustředit, což je skvělé. Výzkum nám pomáhá získat více informací o tom jak se můžeme dál vyvíjet.

Pojďme vzít naše auto a dát ho na závodní dráhu. Zjistíme, jak rychle může jet. No, máme tu auto, které odvádělo docela dobrou práci, ale teď chci zjistit, jak výkonné doopravdy je, což je pro něj náročné Ale opět, pokud jsme v průmyslu zabývajícím se výběrem cviků, pokud jsme profesionálové, kteří dělají tato rozhodnutí, tak víme, že pohybový screening nám poskytuje jen určité informace. Říká nám pouze může X nemůže. A co když může? No pokud může, musíme se podívat trošku hlouběji A to je to, čím jsme strávili posledních 4-5 let, vývojem Screeningu Fyzické Kapacity (Fundamental Capacity Screen), který nám pomáhá zkontrolovat 4 základní elementy fitness a podívat se opravdu do hloubky v oblasti výkonu.

Takže ještě jednou, jakmile si odškrtnete jednotlivé položky u screeningu pohybu, musíte se ponořit o něco hlouběji. Musíme stanovit základní úroveň vašeho fitness. A pokud dokážu tuto úroveň stanovit, můžu vás nasměrovat správným směrem v rámci procesu tvorby tréninkového programu.

Opět, tohle je součást celého toho procesu výběru cviků pro váš program, na který se snažíme zaměřit.

Ale pojďme zpátky k mému autu. Co se stane, když mu bude na palubní desce svítit nějaká červená kontrolka? No, nějakou dobu ho můžete řídit i s ní (tou červenou kontrolkou myslíme bolest). Můžete řídit své auto i přes bolest, ale dříve nebo později se rozbije a já určitě nechci aby se mé auto rozbilo na dálnici.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?time_continue=52&v=3K8HbzRPekY replika órák

Takže opět, musím být proaktivní. V tomto případě ovšem mluvíme o zdravotním problému. Bolest znamená, že máte problém, zdravotní problém. Screening pohybu nám může pomoci jej identifikovat, ale moje rozhodnutí musí být poslat klienta na kompletní diagnózu. Poslat jej ke zdravotnickému pracovníkovi, fyzioterapeutovi, chiropraktikovi, lékaři, který nám řekne, kde je problém a pomůže určit jeho příčinu. A to je SFMA.

SFMA je tu od toho, aby nám pomohlo najít skrytou příčinu těchto bolestivých potíží. Opět, certifikovaný SFMA profesionál jej může použít k tomu, aby lépe nasměroval svá rozhodnutí ohledně léčebného procesu.

Takže, vytvořili jsme tyto nástroje, aby všichni tito profesionálové mohli dělat lepší rozhodnutí ohledně toho, co jejich klienti potřebují, ať už je to odkázání na jiného profesionála, ať už je to tento cvik nebo ještě důležitěji určení cviků, které v daný moment nejsou vhodné.

A teď, výzkum nám může určitě pomoct s dalším vývojem, pomoci nám podat tyto informace snadnější způsobem a my v něm budeme pokračovat, abychom vám, jakožto profesionálům mohli dále pomáhat dělat lepší rozhodnutí."


V LEDNU ŠKOLENÍ FMS V PRAZE: http://www.tptherapy.cz/skoleni-FMS-Combo
 

Autor: FMS
8. 6. 2018
Zdroj: https://www.functionalmovement.com/Articles/847/
Přeložil: Roman Kladivo, FMS level 2

rolex replika