Aktivace mozku miminka pomocí stimulace chodidel

03.12.2019

Je dobře známým a přijímaným faktem, že smyslová stimulace je kritická jak pro kognitivní tak motorický vývoj dětí, přičemž mnoho profesionálů zastává názor, že bosonohý pohyb je lepší! S příchodem práce Jean Ayes a nárůstem vjemového spektra dětí bylo významné úsilí zaměřeno směrem k technikám, které dokáží zvýšit smyslovou stimulaci a zapojení do společnosti u dětí. Jakožto specialista na lidský pohyb a zakladatel Naboso Technology mám velké uznání pro roli, kterou ruce a chodidla sehrávají ve zpracování smyslových vjemů a mapování mozku – a z toho důvodu také celé roky obhajuji bosonohé hry dětí.

Naštěstí se nyní vede výzkum na miminkách, který má za cíl potvrdit silu vlivu, který má stimulace rukou a nohou na mozek: orientace na tělo a snad se mu podaří rozdrtit jakékoli pochyby, které rodiče nebo pedagogové mohou mít ohledně výhod bosonohé stimulace. Pro zhodnocení vlivu stimulace chodidel využívala studie provedená Meltzoffem a kol. EEG (senzory sledující aktivitu mozku), ke zhodnocení somatosenzorické aktivace u sedmiměsíčních dětí, které měly ruce a chodidla stimulované pomocí dotekových vjemů.

Meltzoff zjistil, že se objevila jasná somatosenzorická kortikální aktivace, která následovala hmatovou stimulaci jak chodidel tak rukou. Aby celou myšlenku ještě dále rozvinul, Meltzoff hodnotil co se stane, pokud miminko sleduje stimulaci rukou a chodidel někoho jiného.

Došel k zajímavému zjištění, že ty samé somatosenzorické oblasti, které byly stimulovány při doteku rukou a chodidel dítěte, se také aktivovaly, když dítě pozorovalo, jak se někdo dotýká rukou a chodidel někoho jiného.

Co by to mohlo znamenat?

Vědci se domnívají, že raná smyslová stimulace je důležitá nejen pro mapování mozku a vytvoření představy mozku o vlastním těle, ale také hraje důležitou roli v zapojení do společnosti a odlišení sebe sama od ostatních.

Jak tuto informaci můžete použít?

V Naboso Technology integrujeme naše neuro texturované materiály do škol a programů pro autisty za účelem zvýšení dotekové stimulace u malých dětí. Vídáme neuvěřitelné výsledky z pohledu motorické koordinace, soustředění a klidnějšího chování u dětí, které získávají vjemy skrze naši texturu. Jak tato oblast rozvoje miminek a dětí postupně roste, doufáme, že uvidíme integraci Naboso Podložek do dětských pokojů a škol. Jste připraveni integrovat hmatovou stimulaci do života vašich dětí? Podívejte se na Naboso dětské vložky do bot.
http://nabosotechnology.cz/en/proprioceptive-insoles


 

Autor: EBFAFITNESS
Publikováno: 12. 11. 2019
Zdroj: https://barefootstrongblog.com/2019/11/12/infant-brain-activation-with-foot-stimulation/
Přeložil: Roman Kladivo orologi replica